REKLAMA

SANOK. Patriotyczny mural na Wójtostwie odsłonięty! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK. Patriotyczny mural na Wójtostwie odsłonięty! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Sanoku powstał kolejny patriotyczny mural, poświęcony żołnierzom, którzy przed laty przelali krew za niepodległość Ojczyzny. Tym razem, dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców, nie do poznania zmieniła się szara ściana garażu przy ul. Poprzecznej na Wójtostwie. Więcej w NASZEJ RELACJI VIDEO.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Antykomunistycznego Oddziału Partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Antoniego Żubryda, rozpoczęto przy pamiątkowej tablicy umieszczonej przy klasztorze oo. Franciszkanów.

Następnie, na cmentarzu centralnym, przy asyście honorowej żołnierzy 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku oddano cześć trzem żołnierzom oddziału „Zuch”, którzy zostali zamordowani w egzekucjach publicznych w Sanoku, w maju i czerwcu 1946 roku.

Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie muralu, na którym wymienione zostały 23 osoby, które walczyły o wolną Polskę i poniosły najwyższą cenę oddając życie, bądź były represjonowane za walkę i przynależność do oddziału „Zuch”. Jego wykonawcą jest Marek Szatkowski. Pomysłodawcą mieszkaniec Sanoka Krzysztof Hac.


od lewej: Janusz Niemiec-Żubryd, Krzysztof Hac, Marek Szatkowski / grafika poglądowa

Więcej w NASZEJ RELACJI VIDEO.

Odsłonięcie muralu relacjonowaliśmy tutaj:

ZOBACZ RÓWNIEŻ (tutaj więcej zdjęć):

Sanok pamięta o Żołnierzach Niezłomnych! Odsłonięto mural (ZDJĘCIA)

23-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)