REKLAMA

SANOK. Strajk rolników! Wjadą do miasta traktorami

SANOK / PODKARPACIE. Na sobotę zaplanowano strajk rolników z podsanockich miejscowości buntujących się przeciwko planom wchłonięcia ich miejscowości przez miasto Sanok. Protest będzie miał formę przejazdu traktorami z Czerteża przez Sanok do Bykowiec i z powrotem. Rolnicy zapowiadają, że jeśli władze miasta nie wycofają się z pomysłu zagarnięcia ich sołectw, strajk może przybrać bardziej radykalną formę.

Udział w strajku rolników zapowiedzieli przedstawiciele wszystkich miejscowości, o których włączenie do miasta walczą władze Sanoka.

Jak informują organizatorzy, protest będzie miał formę przejazdu z Czerteża przez Sanok do Bykowiec i z powrotem. Początek w sobotę około godziny 12.30. Maszyny rolnicze wyjadą z Czerteża, z placu obok kościoła. Traktory przejadą przez Rondo Andrzeja Boboli, następnie przez dzielnicę Dąbrówka, Rondo Beksińskiego, a dalej ulicami Dmowskiego, Staszica, Królowej Bony, Przemyską aż do Bykowiec. Powrót tą samą trasą.

Protest mieszkańców działających w branży rolniczej i leśnej przeciw próbie zagrabienia wsi przez władze miasta Sanoka to spontaniczna akcja zainicjowana przez mieszkańców i rolników miejscowości, które burmistrz wraz z radnymi miejskimi chciałby zlikwidować i wcielić w swoje granice. Pokojowy, na razie ostrzegawczy protest to kolejny krok mający na celu demonstrację dużego sprzeciwu wobec zaborczej polityki miasta. Przejazd ciężkim sprzętem przez miasto wraz z tworzonymi przez mieszkańców banerami ma uświadomić sanoczanom oraz ich władzom, jak ogromne znaczenie ma dla wszystkich pozostawienie dotychczasowego stanu miejscowości i ich granic – słyszymy od mieszkańców, którzy zapowiedzieli udział w strajku.

W przesłanej do naszej redakcji wiadomości, mieszkańcy podsanockich miejscowości zaznaczają ponadto, że swoje stanowisko konsultowali z rolnikami z Dąbrówki czy Olchowiec.

Mieszkańcy nie chcą pozbywać się swoich majątków poprzez odrolnienie i sprzedaż tak jak to sugeruje burmistrz. Wzrosną jedynie koszty i podatki. Jest to oczywiste, ponieważ na ten temat były prowadzone rozmowy z rolnikami m.in. z Dąbrówki i Olchowiec, które jako dzielnice mają spore problemy w swojej branży, która dla wielu stanowi nie tylko pracę ale i pasję oraz wybrany sposób na życie. Podsanockie wsie to w znacznej większości powierzchni pola i lasy z rolniczym charakterem wsi. Miasto nie stawia na rolnictwo i z czasem zablokuje możliwość dotychczasowego gospodarowania, który jest sposobem na życie rolników, którzy na miarę dzisiejszych czasów nie tylko świadczą usługi rolnicze z zakresu koszenia, czy uprawy, ale także odśnieżania czy też utrzymania terenów zielonych, rolnicy wciąż produkują żywność pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, są także inicjatorami tworzenia form ochrony przyrody, która powinna zostać zachowana dla przyszłych pokoleń. Miasto korzysta ze wsi, a wieś korzysta z miasta, z pozytywnymi aspektami dla obu stron, tak było jest i będzie i powinno się to dziać nadal z wzajemnym poszanowaniem „od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza”, a współcześnie wieś prowadzi również wiele innych działalności.


grafika poglądowa

Jak zapowiadają organizatorzy strajku rolników przejazd odbędzie się zgodnie z przepisami przez ulice Sanoka, które tego dopuszczają, bez łamania przepisów ruchu drogowego i bez blokad dróg.

Jeśli urzędnicy miejscy nie zaprzestaną swoich prób przejęcia sołectw, mieszkańcy we wszystkich miejscowościach przekonują, że są gotowi są na podejmowanie kolejnych coraz bardziej radykalnych działań i za wszelką cenę będą walczyć o swoje małe ojczyzny. Miasto musi uszanować wolę mieszkańców i nie może podejmować decyzji wbrew woli ludności wiejskiej, którą traktuje przedmiotowo i bez szacunku, co przejawia się brakiem współpracy opartej na porozumieniu wszystkich stron, oraz pogardliwym traktowaniem i manipulowaniem zdań wyrażonych przez mieszkańców wsi. Na tym etapie społeczeństwo zwraca się z gorącą prośbą i oczekuje zaprzestania działań władz mających na celu wchłonięcie ościennych miejscowości.

Pytania związane z pomysłem poszerzenia granic Sanoka zawierające między innymi prośbę o przedstawienie argumentów za przyłączeniem dla mieszkańców zainteresowanych sołectw przesłaliśmy do Urzędu Miasta w Sanoku 9 dni temu. Czekamy na odpowiedź.

12-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)