REKLAMA

SANOK: Wystawa Artura Olechniewicza. Prace z lat 1976-2024

SANOK. Muzeum Historyczne w Sanoku serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Artura Olechniewicza „Prace z lat 1976-2024”. Odbędzie się on 25 października 2024 r. (piątek) o godz. 17.00 w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku. Ekspozycja będzie dostępna od 25 października 2024 do 2 lutego 2025 w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku.

Kuratorem wystawy jest Wiesław Banach – były dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku

Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów 90. rocznicy utworzenia Muzeum Historycznego w Sanoku

ARTUR OLECHNIEWICZ • PRACE Z LAT 1976-2024
Prezentowana wystawa stwarza niepowtarzalne warunki pod możliwie najszerszą opowieść o drodze Artura Olechniewicza do sztuki, najważniejszych inspiracjach artystycznych, ścieżkach poszukiwań i wzrostu na gruncie malarstwa oraz twórczości literackiej. Do tej opowieści zapraszają ludzie szczególnie mu bliscy: Wiesław Banach – kurator wystawy oraz Ewa Kasprzak – redaktor muzealnych wydawnictw.

Na wystawie udało się zgromadzić istotną część dorobku twórczego Artura Olechniewicza ze zbiorów prywatnych oraz z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. Poszerzana systematycznie o kolejne prace, przyjęła ostatecznie reprezentatywny kształt, obejmując 130 obrazów i rysunków. Tak szeroki wybór ułatwia nam syntetyczne spojrzenie na jego twórczość i unaocznia skalę artystycznych poszukiwań, w których z pewnością niejednego odbiorcę uderzy rozziew pomiędzy uprawianą w latach 80. abstrakcją, a – najbliższą mu chyba – twórczością figuratywną, obejmującą portrety, akty, sceny rodzajowe i pejzaże tworzone pod wpływem silnej fascynacji koloryzmem, która w pełni rozwinęła się po jego podróży do Włoch w 1993 roku.

Z kolei rozległe cezury (wystawa obejmuje prawie pół wieku twórczości artystycznej) pozwalają nam na uważne śledzenie ścieżki rozwoju artystycznego Artura Olechniewicza, począwszy od jego pierwszych kroków, a zatem od roku 1976, kiedy pod bezpośrednim wpływem profesora Jerzego Stefańskiego (nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego) namalował pierwsze obrazy w technice olejnej – aż po ostatnie, stworzone w pierwszej połowie bieżącego roku prace.

Ekspozycję dopełnia część koncentrująca się na dorobku zawodowym artysty, a właściwie jego najbardziej namacalnej części, w postaci opracowanych przezeń wydawnictw. Dopiero zestawione w komplecie, na który składają się dziesiątki monografii, albumów i katalogów (nie wspominając folderów, informatorów i pomniejszych pozycji), dają wyobrażenie o skali zaangażowania oraz stanowią najlepsze świadectwo etosu pracy Artura Olechniewicza. Tutaj też pokazujemy zwiastuny jego dokonań literackich.

dr Jarosław Serafin

ARTUR OLECHNIEWICZ, ur. w 1959 r. w Zagórzu. Malarz i prozaik. W 1983 r. zamieszkał w Sanoku, a od 1990 r. jest pracownikiem Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie od 34 lat zajmuje się m.in. opracowaniem graficznym wydawnictw. W latach 70. i 80. kilkakrotnie brał udział w wystawach zbiorowych Bieszczadzkiej Grupy Twórców w Galerii „Synagoga” w Lesku. W latach 1991 i 2006 wystawy indywidualne jego prac zorganizowało Muzeum Historyczne w Sanoku, a w 2000 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku. W 2014 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu oraz Muzeum Historyczne w Sanoku zorganizowały jego wystawę w rodzinnym Zagórzu. Wystawiał też m.in. w ramach Salonów Zimowych w sanockim Muzeum Historycznym w latach 1993, 1998, 1999 oraz na wystawie Artystów Sanockich w 2000 r. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku oraz kolekcjach prywatnych. Publikował m.in. w „Nowej Okolicy Poetów”, „Frazie” i „Dzienniku Polskim”. Jest autorem powieści: „Nocny do Krakowa” (2000), „Tratwa” (2006), „Ganek” (2010) oraz zbioru opowiadań „Dalej niż błękit” (2014). W 2001 r. został laureatem Nagrody Miasta Sanoka w dziedzinie kultury i sztuki.

źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku
fot. archiwum redakcji

 

10-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)