REKLAMA

SANOK. Zarys planu naprawiającego finanse miasta. Wyższe podatki i opłaty

SANOK / PODKARPACIE. Dotarliśmy do dokumentu, który w ostatnim czasie trafił na biurka radnych Rady Miasta Sanoka, a został opracowany przez służby podległe burmistrzowi. Chodzi o szkic planu oszczędnościowego, którego celem jest uratowanie miejskich finansów. Czytamy w nim między innymi o podwyższeniu podatków i opłat oraz o wykreśleniu niektórych inwestycji, a także o likwidacji szkolnych stołówek i jednej ze szkół na Wójtostwie. Czy za politykę finansową miasta faktycznie mają zapłacić mieszkańcy?

W ostatnim czasie do radnych Rady Miasta Sanoka trafił dokument zawierający „założenia do planu oszczędnościowego”. Jak czytamy: „plan oszczędnościowy Gminy Miasta Sanoka ma na celu poprawę sytuacji finansowej. Ze względu na strukturę budżetu miasta optymalizacja obejmuje działania w zakresie spłaty zadłużenia, ograniczenia wydatków, zwiększenia dochodów oraz poprawy jakości usług publicznych. Opracowana informacja (założenia) przedstawia proponowane kroki i działania, które zostaną podjęte w obecnym budżecie w 2024 r. oraz perspektywie kolejnego roku budżetowego”.

Co istotne: „proponowane działania mają charakter roboczy, ukierunkowany na dyskusję. Po ich akceptacji opracowany zostanie Plan Stabilizacji Finansowej Gminy Miasta Sanoka, w którym zostaną szczegółowo określone: czas wdrożenia i skutki finansowe dla budżetu miasta Sanoka” .

W formie tabeli wyszczególniono kilkadziesiąt propozycji wypracowania oszczędności oraz zwiększenia wpływów do budżetu.

Co najbardziej może niepokoić mieszkańców miasta, największa kwota zapisana została przy „zwiększeniu dochodów z tytułu podatku od nieruchomości”! To 6 338 763 złotych w 2025 roku.

Kolejna największa suma dotyczy „przeniesienia wkładu własnego do zadania na 2025 i 2026 rok” i związana jest z budową nowego mostu na Sanie. Mowa o 3 mln złotych oszczędności w 2024 roku.

Czytamy również między innymi o sprzedaży Hali Targowej za kwotę 2 mln złotych, czy „wprowadzeniu symbolicznej odpłatności (2 zł) dla członków klubów sportowych za każdorazowe wejście na trening” – 2 mln złotych w 2025 roku.

Wpływy do kasy miasta mają być również zrealizowane za pośrednictwem: podwyżek opłat parkingowych, opłat cmentarnych, cen biletów MKS, czy dzierżawy lokali użytkowych.


grafika poglądowa, foto burmistrz: UM Sanok

Pod młotek może pójść budynek po MOPSie, działki przy ul. Olchowieckiej i działki przy obwodnicy.

Szkic planu oszczędności zawiera również przeniesienie SP 9 do SP 4 i likwidację jednej ze szkół. Czytamy także o możliwości likwidacji szkolnych stołówek.

Może dojść również do rezygnacji z dowozu uczniów na konkursy i zawody sportowe czy wypłat stypendiów naukowych.

Gdyby zaproponowany plan wszedł w życie, na razie nie udałoby się zrealizować kilku inwestycji drogowych, w tym przebudowy: ul. Jagodowej, ul. Rysiej, ul. Zielonej oraz ul. Jesiennej i Wspólnej.

Pełny SZKIC ZAŁOŻEŃ DO PLANU OSZCZĘDNOŚCIOWEGO publikujemy TUTAJ – KLIKNIJ


screen dokumentu

Dzisiaj odbędzie się kolejne spotkanie radnych z burmistrzem. Na czwartek zaplanowano z kolei sesję nadzwyczajną, podczas której po raz trzeci podjęta zostanie próba zaciągnięcia kredytu przez miasto w formie obligacji komunalnych.

Do tematu wrócimy.

08-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)