REKLAMA

Spotkanie z kulturą wysoką w gminie Dydnia

GMINA DYDNIA. Przełom października i listopada br. obfitował w niezwykłe wydarzenia artystyczne na terenie gminy Dydnia. Za sprawą realizacji projektu pn. „Spektakl muzyczno-taneczny dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Dydnia”, w Niebocku, Jabłonce i Dydni odbyły się koncerty z udziałem uznanych w kraju i za granicą artystów.

Wydarzenie miało na celu upowszechnienie dorobku kulturowego i twórczości artystycznej, przede wszystkim zaś udostępnienie oferty kulturalnej na obszarze wiejskim. Dzieci i młodzież poprzez bezpośredni kontakt z najwyższej klasy muzykami, rozwijali wrażliwość na piękno sztuki, poznali różne instrumenty i ich brzmienie oraz mieli okazję kształtować gust muzyczny.

Organizatorzy, czyli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Środowiska Lokalnego Wsi Niebocko, Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni, Zespół Szkół w Niebocku, Gmina Dydnia otrzymali na to zadanie dofinansowanie z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O atrakcyjności przedsięwzięcia świadczyła także różnorodność proponowanych wydarzeń kulturalnych.

Rozpoczął je koncert pt. “Św. Jan Paweł II in memoriam” w wykonaniu Sanockiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Elżbiety Przystasz w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jabłonce. Miał on miejsce w dniu, gdy Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie papieża, św. Jana Pawła II – 22 października. Z tej okazji uczestnicy wysłuchali a także zaśpiewali razem z Chórem niezwykle wzruszające utwory ku czci Matki Boskiej, św. Jana Pawła II i św. Rity.

Występ taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Rudki”, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie odbył się 11 listopada br. podczas Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w hali sportowo-widowiskowej w Niebocku. Młodzież zaprezentowała się w kolorowych strojach i układach choreograficznych tańców regionalnych opracowanych przez dr. Tomasza Rożka.

Doniosłym wydarzeniem był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, która jest muzycznym ambasadorem SG w kraju i za granicą. Nawiązuje tradycją do Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego. Patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię Polski. Orkiestrze towarzyszyli soliści: Natalia Zabrzeska-Borowiec (sopran), Iwona Chruślicka (sopran) oraz Stanisław Duda (baryton). Wiersze patriotyczne czytała Iwona Pocałuń – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dydni. Uczestnicy uroczystości, która odbyła się 12 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Dydni wysłuchali najpiękniejszych utworów patriotycznych, m.in. „Poloneza” „Modlitwy o wschodzie słońca”, „Ja to mam szczęście”, „Janosika” i wiele innych motywów z polskich filmów oraz wiązankę żołnierskich pieśni patriotycznych.

Zwieńczeniem projektu był „Koncert muzyki współczesnej” Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Elżbiety Przystasz – 26 listopada w GOK-u w Dydni. Orkiestrze Kameralnej towarzyszyli soliści: Bartosz Głowacki – akordeon, Gabriela Graboń – skrzypce i Tomasz Sowa – klarnet. Koncert poprowadziła Dorota Zubel – nauczyciel SM w Dydni i Sanoku.

Soliści to absolwenci Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, którzy występują na światowych estradach, laureaci wielu konkursów, zdobywający uznanie publiczności na arenie międzynarodowej. Swoje umiejętności szlifują na renomowanych uczelniach muzycznych w kraju. Uczestnicy koncertu wysłuchali kompozycji Richarda Galliano, Pawła Michała Korepty, Michała Spisaka, Ante Grgina i Józefa Świdra.

Realizacja projektu na terenie gminy Dydnia to ważne przedsięwzięcie zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, którzy mają okazję uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych z udziałem wysokiej klasy artystów w miejscu swojego zamieszkania. Drzwi do świata wielkiej kultury otwiera działalność szkoły muzycznej. Duże zainteresowanie wydarzeniem świadczy o potrzebie organizacji tego typu koncertów, dzięki czemu mieszkańcy obszarów wiejskich mogą zaznajomić się z kulturą wysoką.

Materiał prasowy Urząd Gminy w Dydni


04-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)