REKLAMA

Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie uczczenia 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

RZESZÓW / PODKARPACIE. Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości radni województwa spotkali się na specjalnej sesji, aby przyjąć stanowisko w sprawie uczczenia 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 11_11

 

Stanowisko było procedowane przez dwie sejmikowe komisje: Komisję Główną oraz Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej. Nad treścią pracowali członkowie wszystkich trzechsejmikowych klubów. Przyjęcie uchwały poprzedziła merytoryczna dyskusja, podczas której radni podkreślali zgodnie, że należy uczcić tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Stanowisko wypracowane przez sejmikowe komisje zostało zaakceptowaneprzez wszystkich radnych i przyjęte przez aklamację. Przed przyjęciem odczytał je Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz.

10 (2)

 

Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie uczczenia 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości:

 

Sejmik Województwa Podkarpackiego oddaje hołd wszystkim, którzy nie pogodzili się z upadkiem I Rzeczpospolitej, rozbiorami Polski i w czasie zaborów walczyli o przywrócenie bytu Państwa Polskiego.

 

Walka o Niepodległość trwała 150 lat i naznaczona była ofiarą krwi, przelaną w Konfederacji Barskiej, w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych i powstaniach oraz na polach bitew I wojny światowej.

 

Proces odzyskania Niepodległości to w równym stopniu codzienny wysiłek Polaków zamieszkałych na terenach dawnej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania narodowej tożsamości, pielęgnowania kultury ojczystej i budowania polskiej myśli politycznej.

 

Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań i represji ze strony zaborców, zachowali dla następnych pokoleń ideę Niepodległości Polski. Składamy hołd Ojcom naszej Niepodległości m. in.: Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Wojciechowi Korfantemu. Składamy hołd strażnikom wiaryi polskości, hierarchom Kościoła katolickiego: kard. Aleksandrowi Kakowskiemu, kard. Adamowi Stefanowi Sapieże, bp. Władysławowi Bandurskiemu i innym.

 

Wyrażamy wdzięczność naszym żołnierzom walczącym w Pierwszej Kompanii Kadrowej i innych oddziałach strzeleckich, Legionach Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, kompanii Bajończyków, Armii Polskiej we Francji, Legionie Puławskim, Brygadzie Strzelców Polskich i Korpusach Polskich w Rosji. Pamiętamy o tragedii setek tysięcy Polaków przymusowo wcielonych do wrogich armii państw zaborczychi w obcych mundurach walczących przeciwko sobie, brat przeciw bratu, na frontachI wojny światowej.

 

Oddajemy cześć tym, którzy żyjąc już w Odrodzonej Rzeczypospolitej, stanęli w obronie Niepodległości i granic: Obrońcom Lwowa i Kresów, żołnierzom wojny z bolszewikami, Powstańcom Wielkopolskim i Śląskim.

 

My radni Województwa Podkarpackiego w 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości, kierujemy wyrazy uznania dla wszystkich, a szczególnie dla Instytutu Pamięci Narodowej, za działania mające na celu przywrócenie pamięci i wyrażamy przekonanie, że Instytut nadal będzie wypełniał misję dbałości o naszą pamięć i tożsamość.

 

Przyjęcie stanowiska radni nagrodzili brawami, a przewodniczący sejmiku podziękował im za to, że przyjechali specjalnie na tę sesję, aby oddać cześć wszystkim tym, którzy walczyli za naszą wolność. Dziękował także za dobrą współprace i dyskusję oraz za wypracowanie wspólnego stanowiska.

 

– Dziękuję państwu radnym za dyskusję, za jej poziom, za to, że pokazaliśmy, że nawet jak się czasami różnimy, to potrafimy ze sobą rozmawiać – podsumował Jerzy Borcz.

09 (1)

12_14

źródło: UMWP

zdjęcia: Anna Magda/ UMWP

10-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)