REKLAMA

Strajk ogólnopolskich mediów! „Tu powinien być Twój ulubiony program”

POLSKA. TVN, Polsat, Canal+, RMF RM, Radio ZET, Onet, Interia i wiele innych ogólnopolskich ośrodków medialnych dołączyło dzisiaj do strajku mediów i podpisało list otwarty do do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych, w którym sprzeciwiają się wprowadzeniu „składki od mediów”, którą nazywają haraczem. Na dowód protestu, telewizje, radia i portale wstrzymały normalne funkcjonowanie, emitując jedynie komunikaty o dołączeniu do strajku oraz treść wspomnianego listu.

Do akcji „Media bez wyboru” dołączyła większość prywatnych mediów ogólnopolskich. Protest będzie trwał przez całą środę 10 lutego. Telewizje, radia i portale mają wrócić do normalnego funkcjonowania w czwartek.

To pokłosie rozpoczęcia prac nad projektem ustawy, której wprowadzenie będzie oznaczało konieczność uiszczania przez ośrodki medialne opłat, składek z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej.  – Chodzi o projekt ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić do NFZ – czytamy w serwisie informacyjnym Radia ZET.

Przedstawiciele mediów biorących udział w proteście zaznaczają, że jeśli dojdzie do wprowadzenia podatku od reklam, część ośrodków będzie musiała liczyć się z poważnym osłabieniem bądź nawet likwidacją.

Rolą mediów nie jest walka ze skutkami pandemii. To rola rządu. Naszym zadaniem jest rzetelne informowanie. Nie ma wolnego kraju bez niezależnych mediów – podaje Radio ZET.

Z kolei Dziennik Gazeta Prawna przywołuje wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który tak uzasadniał potrzebę wprowadzenia w życie nowych opłat od mediów.

Mamy do czynienia z ogromną nierównowagą. Globalne korporacje medialne dominują i mogą jeszcze bardziej dominować poprzez swoją siłę kapitałową – powiedział premier w telewizji wPolsce.pl. Dodał, że opłata ma „tworzyć lepsze warunki do rozwoju dla wolnych mediów”.

Składka od mediów będzie dotyczyć firm, które wykażą przychody za reklamy przekraczające kwotę 1 mln zł. Jeśli chodzi o reklamę prasową, poziom ten określono na 15 milionów złotych.

TREŚĆ LISTU OTWARTEGO MEDIÓW


List: Polsatnews.pl

źródło: Red., Radio ZET, PolsatNews, Dziennik Gazeta Prawna grafika nagłówek: poglądowa

10-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)