REKLAMA

Sukces Michała Kluczyńskiego. Ucznia SP w Tarnawie Dolnej (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 4-6 czerwca odbył się w Warszawie ostatni ogólnopolski etap konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, do którego zakwalifikowało się 70 uczniów z całej Polski, w tym Michał Kluczyński, uczeń Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej.

Przez pierwsze dwa dni trwała rywalizacja. Zawodnicy zmagali się w czterech dyscyplinach:

– historia oręża polskiego w sztuce; – geografia militarna; – broń i barwa; – eksponat muzealny, zabytki i obiekty historyczne.

Aby sprostać wymaganiom, uczniowie musieli się niejednokrotnie wykazać wiedzą akademicką.

Po eliminacjach można było pozwiedzać. Pierwszego dnia była to warszawska starówka, drugiego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zaś trzeciego Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli. Ciekawą atrakcję stanowił też fakt, że uczniowie z opiekunami zakwaterowani byli w akademiku Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie spali i spożywali posiłki. Tym samym mogli po części zobaczyć jak wygląda żołnierskie życie. Wspaniałym przeżyciem była możliwość złożenia kwiatów, w asyście warty honorowej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez każdego z uczestników konkursu.

Rywalizacja została podsumowana w czasie pięknej gali w sali konferencyjnej Muzeum Wojska Polskiego, na której zgromadzonych było wielu gości. Spośród 70 uczestników – najlepszych laureatów konkursu z całej Polski, wyłoniono ścisłą dziesiątkę, która została wyróżniona. Michał skończył rywalizację na IX miejscu i tym samym uzyskał wyróżnienie.

Ciekawostkę stanowi fakt, że w pierwszej dziesiątce laureatów znalazło się aż pięciu uczniów z województwa podkarpackiego, w tym zdobywcy I, II i III miejsca.

Michałowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

źródło: Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa W Tarnawie Dolnej, materiały nadesłane


13-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)