REKLAMA

Sytuacja na przejściach granicznych

GRANICA / PODKARPACIE. Strona słowacka poinformowała o możliwych utrudnieniach po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej. Na granicy wewnętrznej UE (na Podkarpaciu jest to granica z Republiką Słowacką) polska Straż Graniczna nie prowadzi kontroli granicznych.

Strona słowacka poinformowała, że od poniedziałku 15 lutego br. Policja Graniczna Słowacji będzie prowadzić wobec osób przyjeżdżających z Polski wzmożone kontrole pod kątem realizacji obowiązku przestrzegania kwarantanny. Zamknięte zostaną również szlaki komunikacyjne na granicy polsko-słowackiej: Palota-Radoszyce, Nižná Polianka-Ożenna, Kurov-Muszynka, Čirč-Leluchów, Lesnica-Szczawnica, Lysá nad Dunajcom-Niedzica, Tatranská Javorina-Łysa Polana, Suchá Hora-Chochołów, Bobrov-Winiarczykówka, Novoť -Ujsoły. Strona słowacka poinformowała, że pozostałe szlaki komunikacyjne mogą także, w określonych godzinach, zostać wyłączone z ruchu. Powyższe działania związane są z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Aktualnie granicę z Ukrainą na Podkarpaciu można przekraczać w:
– Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy),
– Medyce (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy). Nadal nie kursują osobowe pociągi międzynarodowe z Ukrainy do Polski.
– Budomierzu (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton).

Nadal zamknięte jest przejście graniczne w Krościenku.

Na granicy z Ukrainą wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

foto: archiwum BiOSG

Kto może wjechać?

Osoby, które poświadczą swój stan zdrowia negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, zwolnione są z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy osoby. Badanie musi być wykonane w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu uzyskania wyniku testu. Przedstawiony podczas kontroli wynik testu musi być wystawiony w języku polskim lub angielskim.

Planując podróż zagraniczną należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim. Osoby wybierające się za granicę zachęcamy do zapoznania się z obostrzeniami w krajach tranzytowych i docelowych. Informacje dostępne są m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

BiOSG

15-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)