REKLAMA

Trwa „Movember”. Bądź prawdziwym mężczyzną. Zadbaj o własne zdrowie! (VIDEO)

Trwa „Movember”. Bądź prawdziwym mężczyzną. Zadbaj o własne zdrowie! (VIDEO)

PODKARPACIE. Trwa akcja Movember, której celem jest zwiększenie świadomości mężczyzn związanej z chorobami jąder i prostaty. Udział w akcji polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Włączają się w nią znani sportowcy, dziennikarze, aktorzy i lekarze. Zachęcają do odwiedzenia urologa i przeprowadzenia profilaktycznych badań. Wczesna diagnoza daje duże szanse skutecznej kuracji. Więcej w NASZYM MATERIALE VIDEO.


grafika poglądowa

Movember (zbitka angielskich słów moustache, wąsy, i November, listopad), wąsopad – coroczna, trwająca miesiąc akcja, udział w której polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn („zmienić oblicze męskiego zdrowia”).

Przez zachęcanie mężczyzn do uczestnictwa w akcji Fundacja Movember ma nadzieję osiągnąć wzrost liczby wczesnych wykryć, diagnoz oraz efektywnych kuracji raka. Poza zachęcaniem do corocznych badań Fundacja Movember stara się przekonać mężczyzn, że powinni znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie i prowadzić zdrowszy tryb życia.

Od 2004 roku Fundacja Movember organizuje akcję Movember w Australii i Nowej Zelandii. W 2007 roku akcja była organizowana także w Irlandii, Kanadzie, Czechach, Danii, Salwadorze, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Południowej Afryce, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych.

W 2012 roku Global Journal zaliczył Movember do listy stu największych organizacji pozarządowych.

W akcji Movember uczestniczą sportowcy, w tym zawodnicy rugby i hokeja. W 2013 roku do akcji przyłączyła się Royal New Zealand Navy.

Akcja Movember w Polsce tworzona jest przez Fundację Kapitan Światełko. Rokrocznie wspiera popularność akcji i jej promowanie w mediach powoduje, że wielu mężczyzn w Polsce zapuszcza w listopadzie wąsy, zwiększając społeczną świadomość dotyczącą męskich problemów zdrowotnych. W sezonie 2012/2013 polskiej ekstraligi hokejowej do akcji przyłączyli się niektórzy zawodnicy. W 2013 roku do akcji włączyli się dziennikarze Canal+ Polska, namawiając również do udziału zawodników, trenerów i kibiców T-Mobile ekstraklasy, a w 2014 roku w akcji brali udział siatkarze klubów PlusLigi.

Od 2013 roku funkcjonuje także społeczność movemberowa.

opis: Wikimedia Commons

17-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)