REKLAMA

Turniej strzelecki. Frekwencja dopisała! Uczcili pamięć Żołnierza Niezłomnego (VIDEO, ZDJĘCIA)

Turniej strzelecki. Frekwencja dopisała! Uczcili pamięć Żołnierza Niezłomnego (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Na terenie Gminnej Strzelnicy Sportowej „Partyzant” w Sokołowie Małopolskim odbył się I Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki, zorganizowany przez Powiat Rzeszowski. Na zaproszenie odpowiedziało wielu miłośników strzelectwa oraz historii. Liczba miejsc była ograniczona i wyczerpała się na kilka dni przed startem imprezy. Ostatecznie do rywalizacji przystąpiło ponad 80 osób.


grafika poglądowa

Ogromne zainteresowanie turniejem strzeleckim im. mjr. Józefa Rzepki

21 maja na terenie Gminnej Strzelnicy Sportowej „Partyzant” w Sokołowie Małopolskim odbył się I Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki, organizowany przez Powiat Rzeszowski. Zawody spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Przewidziana pula miejsc dla zawodników wyczerpała się już kilka dni przed imprezą. Ostatecznie do rywalizacji stanęło ponad 80 osób.

Turniej rozgrywany był w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn oraz młodzieży w wieku 13-18 lat. Zawodnicy strzelali z pistoletu i karabinu, w pozycji stojącej i leżącej, na odległość 25 i 50 metrów. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali okolicznościowe statuetki oraz upominki reklamowe powiatu, zaś pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcy I Otwartego Turnieju Strzeleckiego im. mjr. Józefa Rzepki

Kategoria mężczyzn:

1. Grzegorza Leja – 181 pkt.
2. Dawid Rębisz – 179 pkt.
3. Zbigniew Dziuba – 175 pkt.

Kategoria kobiet:

1. Katarzyna Matuła – 173 pkt.
2. Karolina Suska – 171 pkt.
3. Martyna Babula – 162 pkt.

Kategoria wiekowa 13-18 lat:

1. Kaja Salach – 159 pkt.
2. Paweł Rydzy – 158 pkt.
3. Piotr Wawrzonek – 149 pkt.

Zawody miały przyczynić się do popularyzacji strzelectwa sportowego wśród mieszkańców powiatu rzeszowskiego, ale również upamiętnić postać urodzonego w Bratkowicach majora Józefa Rzepki, bohatera Armii Krajowej, żołnierza wyklętego w 110. rocznicę jego urodzin.

Żołnierze Wyklęci są symbolem więzi międzypokoleniowej, dlatego chcemy upamiętnić majora Józefa Rzepkę w nowoczesny sposób – poprzez ten turniej. Przywracanie prawdy i stawanie w jej obronie jest sprawą wielkiej wagi. To bardzo ważnie, zwłaszcza dla młodzieży, która potrzebuje prawdziwych autorytetów. Mamy więc nadzieję, że turniej ten utrwali w zbiorowej świadomości imię i dokonania tego człowieka. Skazano go bowiem, jak też innych Żołnierzy Wyklętych, na wiele lat historycznej niepamięci. Major Józef Rzepka był człowiekiem, który w obliczu antykomunistycznego powstania zachował się jak bohater. Zgodnie z wyznawanymi przez siebie ideałami, stanął w obronie wolnej i suwerennej Ojczyzny – mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

Patron turnieju – Józef Rzepka – urodził się w Bratkowicach 22 grudnia 1913 roku, tu ukończył szkołę powszechną, zaś w Rzeszowie I Gimnazjum w Rzeszowie. Przez pewien czas studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Angażował się również w działalność ruchu ludowego, w latach 1937-38 odbył służbę wojskową w przemyskim 5. pułku strzelców podhalańskich. W czasie okupacji był m.in. dowódcą Placówki Związku Walki Zbrojnej Bratkowice-Głogów i adiutantem Inspektoratu Rejonowego AK Rzeszów. W czasie akcji „Burza”, na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku, dowodził Zgrupowaniem III Zachód. Po wyparciu Niemców działał w antykomunistycznej organizacji „Nie” oraz Delegaturze Sił Zbrojnych, brał udział m.in. w przerzucie zagrożonych aresztowaniem członków AK na Zachód. W styczniu 1947 roku wszedł w skład IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którego prezesem został Łukasz Ciepliński. Po jego rozbiciu został aresztowany i skazany na śmierć. Został zamordowany wraz z sześcioma innymi członkami zarządu WiN 1 marca 1951 roku. Ta data jest obchodzona obecnie jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Starosta Józef Jodłowski stwierdził, że chce, aby turniej był wydarzeniem cyklicznym – narzędziem krzewienia patriotyzmu. Powiedział, że planowane jest również zbudowanie strzelnicy sportowej na terenie utworzonego przez samorząd powiatowy Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”.

Organizatorzy turnieju serdecznie dziękują za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Pani Agacie Dec – Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Młp., Panu Grzegorzowi Kwietniowi – Prezesowi Zarządu Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Sokołowie Młp., Inspektorowi Związku Strzeleckiego Łukaszowi Decowi – Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1914 im. ppor. Jakuba Darochy w Sokołowie Młp., Członkom Stowarzyszenia Klubu Strzelców i Kolekcjonerów Broni „Sagittarius” w Sokołowie Młp. oraz dowództwu i żołnierzom Rzeszowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej.

(s)

źródło: Red., materiały nadesłane

foto: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie


22-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)