REKLAMA

UCIECZKI NASTOLATKÓW. Policja publikuje e-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów

POLSKA. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji we współpracy z Fundacją ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przygotowało poradnik pt.: „Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami”. Wydanie objęte zostało patronatem Portalu Librus oraz Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej: www.policja.pl oraz www.nieuciekaj.pl.

– Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami” to jedna z niewielu publikacji, która w tak kompleksowy sposób odnosi się do tematyki ucieczek małoletnich. E-book przygotowany został we współpracy ze specjalistami, którzy zawodowo zajmują się psychologicznym wspieraniem młodzieży, a także poszukiwaniem osób zaginionych. Takie podejście sprawiło, że na 60 stronach otrzymacie Państwo dużą dawkę praktycznej, psychologicznej wiedzy – zarówno o profilaktyce czy konsekwencjach ucieczek, jak i procedurach, które pomogą skutecznie zadziałać w sytuacji ucieczki/zaginięcia nastolatka.

W publikacji rozprawiamy się również z mitami i stereotypami dotyczącymi ucieczek. Wielu dorosłych wciąż uznaje, że ucieczka to tylko młodzieńcy wybryk, dlatego tłumaczymy, że w rzeczywistości może być sytuacją zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu młodego człowieka. Wyjaśniamy, co może pchnąć młodego człowieka do tak desperackiego kroku i uczulamy, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że dziecko planuje ucieczkę.

–  Jako Fundacja wierzymy, że dzięki lepszemu zrozumieniu natury ucieczek, będziemy w stanie skutecznie im zapobiegać i dbać o bezpieczeństwo oraz dobrostan dzieci. Naszą publikację kierujemy zarówno do osób zawodowo zajmujących się opieką i edukacją dzieci: nauczycieli, pedagogów, osób pracujących w ośrodkach wychowawczych, jak i rodziców czy opiekunów. Mamy nadzieję, że będzie ona cennym wsparciem w budowaniu relacji z nastolatkami – mówi Izabela Jezierską-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA.

–  To już kolejna wspólna inicjatywa Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP oraz Fundacji Itaka, tym razem ukierunkowana na profilaktykę ucieczek osób małoletnich. Wierzymy, że docierając do tak szerokiego grona odbiorców pracujących z młodzieżą, do rodziców i opiekunów młodych ludzi i wreszcie do nich samych, uchronimy niejedną rodzinę przed traumą związaną z ucieczką młodego człowieka – stwierdza Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji insp. Michał Grzelec.

Nawiązując do tematu ucieczek warto także zajrzeć na zaktualizowaną wersję strony internetowej Fundacji Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych – www.nieuciekaj.pl.  Opublikowane na stronie treści skierowane są zarówno do rodziców, opiekunów, nauczycieli, jak i młodzieży. Projekt stanowi jeden z elementów element kampanii dotyczącej profilaktyki ucieczek dzieci i nastolatków z domów oraz różnego rodzaju ośrodków, zatytułowanej „Nie uciekaj!”, którą Fundacja prowadzi od 2003 roku.

źródło: Biuro Kryminalne KGP

zdjęcie: pixabay.com

15-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)