REKLAMA

W Brukseli o unijnych regionach

Marszałek Władysław Ortyl, jako członek Europejskiego Komitetu Regionów, wziął w piątek udział w obradach Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE COTER. Podczas 21. posiedzenia omówionopracę i podejmowane przez komisję inicjatywy w 2023 roku, a także ustalono zakres działań na 2024 rok.Wśród tematów, jakimi w przyszłym roku planuje zająć się komisja COTER są m.in.: polityka spójności, europejska współpraca terytorialna czy zrównoważony transport.

bruksela

Jednym z głównym punktów spotkania była dyskusja na temat dwóch opinii, nad którymi pracuje komisja. Pierwsza dotyczyła inteligentnego, zrównoważonego i przystępnego cenowo mieszkalnictwa, jako narzędzia umożliwiającego władzom lokalnym stawianie czoła różnorodnym wyzwaniom. Jej sprawozdawcą jest Andres Jaadla. Druga to ekologicznytransport towarowy, a sprawozdawcą jest José RibauEsteves.

Członkowie COTER debatowali również o współpracy transgranicznej w zakresie wspólnego zarządzania służbami ratunkowymi, a także o regionalnym raporcie rocznym Eurostatu 2023 i wykorzystaniu danych Eurostatu w sprawozdaniu rocznym KR-u na temat stanu regionów i miast w 2023 r.

Dzień wcześniej, w czwartek 16 listopada, marszałek Władysław Ortyl spotkał się z przedstawicielami firmy Supernal- dostawcy usług w zakresie inteligentnej mobilności – która angażuje się w dyskusję na temat inteligentnej i zrównoważonej mobilności w Europie.W spotkaniu wzięli udział: globalny dyrektor ds. polityki i regulacji Supernal, Diana Cooper wraz z dyrektorem ds. polityki międzynarodowej, stanowej i lokalnej, Nathanem Trailem.

Spotkanie to jedno z kolejnych działań marszałka podjętych po przyjęciu przez Komitet Regionów w październiku tego roku opinii dotyczącej Strategii Dronowej 2.0. Opinię do wydanej przez Komisję Europejską „Strategii dotyczącej dronów 2.0 na rzecz inteligentnego i zrównoważonego ekosystemu bezzałogowych statków powietrznych w Europie”przygotował zespół pod przewodnictwem Władysława Ortyla. Określono w niej możliwe sposoby kierowania dalszym rozwojem tej technologii, regulacji prawnych, przedstawiono wymagania operacyjne, techniczne i finansowe mające na celu uregulowanie kwestii mobilności dronów. Opinię przyjęto jednogłośnie, a spotkanie z firmą Supernal było kolejnym działaniem marszałka w tym zakresie.

Autor tekstu: Monika konopka

Autor zdjęć: Ewa Strug-Świderska

Kancelaria Zarządu UMWP

20-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)