REKLAMA

Wieczór poetycki poetów Stanisława Dłuskiego i Jakuba Pacześniaka oraz otwarcie wystawy malarstwa Rafała Pacześniaka

RZESZÓW / PODKARPACIE. 28 września o godz. 19:00 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe spotkanie literatury i malarstwa. W teatralnym foyer spotkać będzie można artystów związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem, którzy zaprezentują część swojego dorobku artystycznego. Spotkanie poetyckie wokół wierszy Stanisława Dłuskiego i Jakuba Pacześniaka połączone z otwarciem wystawy malarstwa Rafała Pacześniaka to jeden z punktów pilotażu Przestrzenie Sztuki. Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech operatorów tego ogólnopolskiego projektu.

Plakat 1_Easy-Resize.com

Trzej twórcy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem. Łączy ich artystyczne pokrewieństwo, sposoby reagowania na rzeczywistość, próby zapisywania – słowem czy obrazem – świata przeżyć i doznań. Jakub Pacześniak i Stanisław Dłuski najnowsze zbiory wierszy – odpowiednio „dno oka” i „Odę do próchna” – wydali w jednej z najważniejszych serii poetyckich ukazujących się w Polsce: w Bibliotece „Toposu”. Prace Rafała Pacześniaka zdobią okładki wszystkich książek Jakuba Pacześniaka oraz tomu Stanisława Dłuskiego „Wiersze dla bezdomnych i wydrążonych”.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wójcik, literaturoznawca, redaktorka książek, recenzentka poezji, prozy i dramatu m.in. dla „Twórczości” i „Nowych Książek”. Była współgospodarzem programów literackich w radiowej Trójce i Radiu Wnet, obecnie wspólnie z Jarosławem Jakubowskim prowadzi program literacki „Gadające głowy”, emitowany w TVP Bydgoszcz.

Wiersze prezentować będzie Waldemar Czyszak, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Słowno-malarski wieczór w Teatrze to pierwsze wydarzenie realizowane w Rzeszowie w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami MKiDN przez Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Przestrzenie Sztuki to miejsca umożliwiające aktywności twórcze lokalnym środowiskom artystycznym oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i animacyjnej, która angażuje społeczności lokalne. Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech jego operatorów obok Lublina, Olsztyna i Zielonej Góry. Oficjalną inaugurację pilotażu Przestrzenie Sztuki w Rzeszowie zaplanowano na październik.

Źródło: Sekretarz literacki Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Autor: Amelia Krupik

23-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)