Wiosenne Spotkania z Poezją w Klubie „Piwnice”
16 marca 2023 r. w Klubie Piwnice CK w Przemyślu polonistki, Bernardyna Banaś i Justyna Wasilewska z Zespołu Szkół Usługowo Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu, w ramach Światowego Dnia Poezji zorganizowały Wiosenne Spotkanie z Poezją. Bohaterkami spotkania były poetki Agata Lalik, Teresa Paryna, Krystyna Perlak i wokalistka Małgorzata Stankiewicz. W przedsięwzięciu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie przemyskich szkół podstawowych i średnich. Gospodarzem spotkania, jego dobrym duchem oraz jurorką konkursu poetyckiego była Jolanta Nowak.
Należy podkreślić, że Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, obchodzony jest corocznie 21 marca. Według tej organizacji dzień ten ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie. Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu – bardziej znośnym.”
Celem Światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Święto to ma charakter festiwalu, trwającego przez wiele dni. Stąd społeczność szkolna ZSU-HiG w Przemyślu rozpoczęła jego celebrowanie spotkaniem autorskim i koncertem poetyckim, aby przybliżyć poezję autorek naszej małej ojczyzny oraz zdobyć dla tej dziedziny literatury nowych odbiorców i miłośników. Poetki, które gościliśmy posiadają bardzo bogaty dorobek twórczy i laury licznych konkursów. Jako przedstawicielki twórców naszego pokolenia wykreowały własną wizję poezji – poezję naszych czasów, ale zarazem dochowały wierności pewnym tradycyjnym formom i tematom. Z całą pewnością należy stwierdzić, że wiersze autorek kształtują wrażliwość, dostarczają emocji i niezapomnianych wzruszeń. Mówią o sprawach najważniejszych, takich jak sens istnienia, miłość, pragnienie, tęsknota, pomagają zmierzyć się z bezradnością wobec wrogiego losu. Poetki dzielą się z czytelnikiem radością, pogodą ducha, budują tradycję oraz więzi ze społecznością lokalną.
W wykonaniu uczniów ZSU-HiG w Przemyślu zaprezentowane zostały wiersze poetek oraz muzyczna aranżacja tekstu naszej noblistki i patronki roku, Wisławy Szymborskiej. Następnie autorki podzieliły się własnymi refleksjami poetyckimi, opowiedziały o swojej drodze twórczej, działalności i o wpływie poezji na ich życie. Z kolei Małgorzata Stankiewicz przygotowała muzyczną podróż po świecie poezji, uświetniając, spotkanie koncertem, na który składały się zarówno teksty poetyckie, jak i melodia własnego autorstwa oraz muzyczne aranżacje do wierszy poetek.
Trzy poetki zaprezentowały trzy wizje poezji i to właśnie w tej różnorodności, a nie w jedności i podobieństwach kryje się bogactwo i piękno poezji autorek naszej małej ojczyzny. Spotkanie było ciekawym wprowadzeniem w świat poezji, kształtującym wrażliwość i gusta literackie. Bezpośredni kontakt z twórcami pióra okazał się szczególnie cenny dla uczniów, gdyż na co dzień nie mają możliwości osobistego poznania autorów, ani tajników warsztatu poetyckiego, stąd było to niezapomniane przeżycie estetyczne oraz bardzo wartościowa lekcja wspomagająca edukację polonistyczną.
Podczas Wiosennego Spotkania z Poezją został rozstrzygnięty konkurs poetycki inspirowany lirykiem Teresy Paryny. Nagrodą dla uczestników były pamiątkowe dyplomy oraz zbiory poetyckie z dedykacją, podarowane przez przemyską poetkę. Celem literackich zmagań było nie tylko wspomaganie edukacji polonistycznej i rozwijanie zainteresowań młodzieży oraz promowanie jej uzdolnień, ale przede wszystkim budowanie więzi i lokalnej tradycji. Należy podkreślić słowa poetek, że to co najlepsze może zdarzyć się autorowi, to czytelnik oraz zadowolenie z tego, że jego dzieła są czytane i dostarczają inspiracji do twórczości innym. Stąd też wielką satysfakcją i radością jest to, że uczniowie sięgają po poezję i czerpią z niej inspirację do własnych twórczych rozwiązań. Po duchowej uczcie – młodzież z ZSU-HiG przygotowała słodki poczęstunek dla przybyłych gości.
źródło: UM Przemyśl
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.