REKLAMA

WSPiA organizuje dyskusję dotyczącą Dyrektywy o sygnalistach

PODKARPACIE. Teoretyczne aspekty implementacji unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów do polskiego porządku prawnego oraz dobre praktyki we wdrażaniu instytucji sygnalisty w zakładach pracy to tematyka przewodnia ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez WSPiA. Konferencja, będąca częścią obchodów Jubileuszu 25-lecia Uczelni odbędzie się w piątek 10 grudnia 2021 r.  
WSPiA - 25 lat
 I Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Sygnalista-demaskator – nowe wyzwania dla doktryny, judykatury i pracodawców w świetle implementacji Dyrektywy PE i Rady o ochronie sygnalistów do krajowego porządku prawnego” odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji.  

 O doborze tematyki Konferencji zdecydowała jej aktualność. Jak tłumaczy dr Agata Furgała, Prorektor, Dziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937, z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. Dyrektywa o sygnalistach), wszystkie kraje członkowskie Unii mają obowiązek do dnia 17 grudnia 2021 roku wdrożyć jej przepisy.  

 – Zaprezentowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, zgodnie z art. 27, przewiduje wobec pracodawców sektora publicznego zatrudniających co najmniej 50 pracowników nałożenie obowiązku wdrożenia w ciągu kilku najbliższych tygodni całego systemu zgłoszeń wewnętrznych. Takie same wymogi projektodawca stawia przed pracodawcami sektora prywatnego zatrudniającymi powyżej 250 pracowników – zaznacza dr Agata Furgała.

 
Dodaje, że zgodnie z art. 62 projektu – realizacja obowiązku ustalenia regulaminu zgłoszeń wewnętrznych przez podmioty w sektorze prywatnym zatrudniające co najmniej 50 i mniej niż 250 pracowników, ma nastąpić do 17 grudnia 2023 r.

Ze względu na szczególnie aktualną tematykę konferencja została podzielona na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej prelegenci przedstawią podstawowe założenia Dyrektywy 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, poddadzą analizie aktualny stan prawny w Polsce w tym zakresie, jak również omówią problematykę wdrażania instytucji sygnalisty.

W części praktycznej zostaną przeanalizowane zagrożenia i procedury związane z przyjmowaniem zgłoszeń, dobre praktyki we wdrażaniu systemów zgłoszeń wewnętrznych oraz poruszona będzie problematyka odpowiedzialności sygnalisty w kontekście prawa, etyki i moralności.  

 
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Sygnalista-demaskator – nowe wyzwania dla doktryny, judykatury i pracodawców w świetle implementacji Dyrektywy PE i Rady o ochronie sygnalistów do krajowego porządku prawnego” odbędzie się w dniu 10 grudnia 2021 r. Dyskusja rocznie się o godzinie 10:00 w Auli (sala 1.18, I piętro), w Kampusie WSPiA w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14. Konferencja potrwa do godziny 17:00. 

PROGRAM KONFERENCJI:

Sygnalista-demaskator – program konferencji WSPIA

materiały nadesłane

Przemysław Pawlak
Rzecznik prasowy  
WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Prezydent Rafał Piech OSTRO o C-19: Przestańcie KŁAMAĆ! Eksperci zostaną rozliczeni!

tvPolska

07-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)