REKLAMA

Wynajem długoterminowy czy leasing – co bardziej opłaca się przedsiębiorcom?

Częste zmiany przepisów oraz dynamiczny rozwój rynku wypożyczalni samochodów sprawiają, że leasing aut schodzi na dalszy plan, a coraz bardziej popularny staje się wynajem długoterminowy. Czym różnią się od siebie obie formy wypożyczania floty pojazdów firmowych i która z nich jest bardziej opłacalna dla polskiego przedsiębiorcy?

Wynajem długoterminowy a leasing – najważniejsze informacje

Obydwu pojęć często używa się zamiennie, jednak oznaczają coś innego. Jakie są podobieństwa pomiędzy tymi dwiema formami finansowania firmowej floty? Zarówno wynajem długoterminowy, jak i leasing polegają na użytkowaniu wynajętego pojazdu przez określony czas, z koniecznością płacenia miesięcznej raty. Przy wynajmie długoterminowym umowa z reguły trwa od 2 do 5 lat, a po jej zakończeniu nie jest konieczne wykupowanie pojazdu. Wypożyczalnie oferujące wynajem zazwyczaj nie wymagają od klientów dużego wkładu własnego, co jest ogromnym atutem i często przesądza przy podejmowaniu decyzji. Cechą charakterystyczną wynajmu długoterminowego jest również ustalenie rocznego limitu kilometrów, po przekroczeniu którego naliczane są dodatkowe opłaty.

Z kolei leasing operacyjny wiąże się z koniecznością wykupu pojazdu po zakończeniu umowy, a miesięczne raty są wyższe niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Opłata za wykup nie jest jednak wygórowana – bardzo często wynosi 1% wartości samochodu. Osoba decydująca się na leasing nie może też liczyć na auto zastępcze w czasie naprawy pojazdu. Przy leasingu nie ma natomiast z góry określonego limitu kilometrów.

Co się bardziej opłaca przedsiębiorcom?

Z punktu widzenia rozliczeń podatkowych, zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy jest traktowany tak samo. Co w takim razie wybrać, żeby zoptymalizować firmowe wydatki i nie przepłacić na finansowaniu floty pojazdów? Decyzja powinna zostać podjęta po przeanalizowaniu różnych czynników i być uzależniona od indywidualnej specyfiki każdej firmy. Z reguły na wynajem długoterminowy decydują się niewielkie podmioty, które nie chcą wnosić wkładu własnego przy wyposażaniu przedsiębiorstwa we flotę pojazdów. W przypadku leasingu wkład często wynosi 10% wartości auta, co przy finansowaniu zakupu kilku pojazdów może okazać się barierą nie do przejścia. Wynajem długoterminowy będzie też opłacać się firmom, których pojazdy nie pokonują długich tras w ciągu roku.

Jakie auta są najczęściej wypożyczane przez klientów biznesowych? Carfree – wypożyczalnia samochodów w Rzeszowie – oferuje klientom zainteresowanym wynajmem długoterminowym bardzo szeroki wachlarz modeli – od kompaktowych i ekonomicznych aut typu Skoda Citigo czy pięciodrzwiowy Fiat Panda, przez komfortowo wyposażone limuzyny, aż po dostawcze vany, takie jak Citroen Berlingo oraz busy – Citroen Jumper. Wynajem długoterminowy pozwala szybko i bez zbędnych formalności wyposażyć firmę w auta.

Jeśli interesują Cię dokładne formalności związane z wynajęciem auta, koniecznie sprawdź również inny artykuł: „Wypożyczasz samochód w Rzeszowie? Pamiętaj o tych zasadach!„.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

08-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)