REKLAMA

Wyniki kontroli o nadużyciach cudzoziemców. Ukrainiec z „kompleksowym planem” łamania przepisów

PODKARPACIE. W ramach współpracy Bieszczadzki Oddział SG deleguje do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego tzw. oficerów łącznikowych. Działania przy ich udziale polegają na wzajemnej wymianie informacji i analizie decyzji o udzieleniu cudzoziemcom zezwolenia na pobyt. Głównym celem tego współdziałania jest eliminacja ewentualnych nadużyć przez cudzoziemców.

Liczba wspólnych przedsięwzięć stale rośnie, szczególnie po upływie obowiązywania przepisów covid-owych, które ”automatycznie” przedłużały m.in. ważność dokumentów oraz terminy składania wniosków o pobyt. W pierwszej połowie 2023 roku strażnicy graniczni z BiOSG ujawnili 17 przypadków nielegalnego wjazdu i pobytu cudzoziemców na etapie składania dokumentów w Urzędzie. W wyniku działań funkcjonariusze BiOSG wydali w tym okresie 15 decyzji zobowiązujących cudzoziemców do powrotu.

Z kolei w pierwszej połowie 2024 roku strażnicy graniczni ustalili, że w 67 przypadkach w chwili składania wniosku w urzędzie, cudzoziemcy nielegalnie przebywali lub pracowali w Polsce.

Jednym z przykładów jest historia obywatela Wietnamu, który zgłosił się do Wojewody Podkarpackiego w celu złożenia wniosku o pobyt czasowy i pracę. Jako podstawę wjazdu i pobytu na terytorium Polski przedstawił paszport z węgierską wizą, która uprawniała go jedynie do wjazdu i pobytu tylko na terytorium tego kraju. W związku z powyższym cudzoziemcowi wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu w związku z nielegalnym pobytem i przekroczeniem granicy.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2024 roku oficerowie łącznikowi przeanalizowali także 560 negatywnych decyzji wydanych przez Wojewodę Podkarpackiego w zakresie udzielenia zezwolenia na pobyt cudzoziemca. Wszystko po to, aby zweryfikować co dzieje się na daną chwilę z cudzoziemcami. Zdarzenia dotyczyły obywateli takich krajów jak: Armenia, Bangladesz, Uzbekistan, Kolumbia, Kazachstan czy Gruzja. W 150 przypadkach stwierdzono możliwość nielegalnego pobytu cudzoziemców na terytorium RP, w związku z czym strażnicy graniczni podjęli stosowne czynności.

W wyniku analiz dokumentów prowadzonych przez oficerów łącznikowych SG przeprowadzono także 44 kontrole legalności pobytu, zatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców. W wyniku tych działań wydano 36 decyzji o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu oraz 2 pouczenia o obowiązku niezwłocznego wyjazdu na terytorium innego państwa obszaru Schengen.

„Kompleksowym planem” łamania przepisów wykazał się jeden z obywateli Ukrainy. Ustalono, że cudzoziemiec ubiegający się o legalny pobyt i pracę jako kierowca ciągnika siodłowego był wcześniej dwukrotnie skazany za jazdę pod wpływem alkoholu, a następnie za jazdę na zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Był też dwukrotnie zobowiązany do powrotu w związku z nielegalnym pobytem przez co jego dane były zarejestrowanie w bazie osób niepożądanych w RP. Jak ustalili mundurowi był to powód zmiany danych osobowych. Mężczyzna wjechał do strefy Schengen na zmienionych danych i korzystając z nich, uzyskał dokumenty uprawniające go do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Na podstawie materiału stwierdzono, że pobyt cudzoziemiec stanowi zagrożenie dla ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mundurowi wydali mu decyzję o zobowiązaniu do powrotu, w której orzeczono 8-letni zakazu wjazdu do państw obszaru Schengen.

źródło:Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

zdj. BOSG

22-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)