REKLAMA

ZAGÓRZ. „Kolej to dla nas ogromna szansa!” (VIDEO, ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ. „Kolej to dla nas ogromna szansa!” (VIDEO, ZDJĘCIA)

GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W Zagórzu świętowano jubileusz 150-lecia kolei w regionie bieszczadzkim. Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej relacji VIDEO oraz ZDJĘĆ.

W piątek w Centrum Kultury Foresterium zorganizowano konferencję naukową, podczas której mówiono o wartości kolei na przestrzeni lat, o tym jak duży miała ona wpływ na rozwój Ziemi Sanockiej i całego regionu, ale także o wyzwaniach, jakie w perspektywie rozbudowy sieci kolejowej, narzuca obecna sytuacja geopolityczna.

Wiele czasu poświęcono na rozmowy o konieczności wyremontowania lub budowy nowych sieci kolejowych, które okazały się niezwykle ważne po wybuchu wojny w Ukrainie. Słuchając głosów ekspertów zaproszonych do udziału w panelach dyskusyjnych, można było odnieść wrażenie, że wojna stanie się czynnikiem przesądzającym o znalezieniu finansowania kosztowych inwestycji kolejowych, również na terenie południa Podkarpacia.

Niezwykle ważnymi dla wspierających rozwój kolei na terenie Ziemi Sanockiej i Bieszczadów liniami są linie 107 i 108. W kuluarach rozmawiano o konkretach dotyczących ich modernizacji już w najbliższych miesiącach.

W sobotę zorganizowano przejazd pociągu okazjonalnego ze stacji Zagórz do Komańczy. Uczestnicy wydarzenia przeszli do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój na świecie zakończona wspólnym odśpiewaniem „Barki”.

Niedziela upłynęła pod znakiem imprezy plenerowej w ośrodku „Zakucie”. Odbył się pokaz sprzętu i wyposażenia Straży Ochrony Kolei, prezentacja autobusów firmy Autosan, a w Foresterium można było podziwiać jubileuszową wystawę pamiątek kolejarskich i fotografii ze zbiorów Grzegorza Nycza. Wieczorem zaproszono na koncerty. Najpierw zagrał i zaśpiewał HIT Sanok, a później gwiazda wieczoru zespół Baciary.

Szczegóły w RELACJI VIDEO.


grafika poglądowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZAGÓRZ. Pokaz sprzętu i wyposażenia Straży Ochrony Kolei. BACIARY gwiazdą wieczoru! (ZDJĘCIA, VIDEO)


23-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)