REKLAMA

ZARZĄD POWIATU LESKIEGO: „Opozycja wykorzystuje szpital do celów politycznych!” (OŚWIADCZENIE)

LESKO / PODKARPACIE. Publikujemy oświadczenie zarządu powiatu leskiego w związku z konferencją prasową zorganizowaną przed szpitalem, w której udział wzięli między innymi przedstawiciele związków zawodowych, grupa pracowników szpitala, ale również politycy Koalicji Obywatelskiej.

Oświadczenie Zarządu Powiatu Leskiego

W dniu 2.08.2023r. przed szpitalem powiatowym w Lesku odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli między innymi Europosłowie i Posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Co do poruszonego przez Związki Zawodowe wątku, zgadzamy się, że szpital powiatowy w Lesku znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przyczyn jest wiele. Zobrazujemy to na przykładzie oddziału ginekologiczno-położniczego. W 2022 r. w powiatach bieszczadzkim, leskim i sanockim urodziło się ok. 900 dzieci, z tego w szpitalu leskim 324 dzieci. Przy obecnym finansowaniu, aby oddział nie przynosił strat, powinno urodzić się ok. 1500 dzieci. Oddział przyniósł w 2022 r stratę ok. 4,5 mln. zł.

Jednocześnie oświadczamy:

1. Rada Powiatu w Lesku z ogromną determinacją próbuje utrzymać ten oddział. Jest to jedyny oddział na trzy powiaty. 2. Rada Powiatu w Lesku nie podjęła do chwili obecnej żadnych wiążących decyzji co do przekształceń w leskim szpitalu. 3. Od kilku lat zabiegaliśmy i zabiegamy o pomoc finansową u wszystkich możliwych instytucji i liczymy w tej materii również na pomoc Rządu Polskiego.

W odniesieniu do wątku politycznego i rozpoczętej kampanii wyborczej przez polityków Koalicji Obywatelskiej, wyrażamy swój sprzeciw wobec wykorzystywania trudnej sytuacji szpitala do celów politycznych. Oczekujemy również od opozycji parlamentarnej przedstawienia programu uzdrowienia opieki zdrowotnej nie tylko w szpitalu w Lesku, ale w całej Polsce.

Andrzej Olesiuk – Starosta Leski Janusz Haftek – Wicestarosta Leski Henryk Gajda – członek Zarządu


grafika poglądowa, foto w tle: Grzegorz Izdebski, archiwum eSanok.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SZPITAL LESKO. Komentarz NFZ. „65% kobiet wybiera porody w innych szpitalach” (VIDEO, ZDJĘCIA)


szpital w Lesku z lotu ptaka, archiwum eSanok.pl, foto: Grzegorz Izdebski

Wczorajszą pikietę przed szpitalem w Lesku relacjonowaliśmy tutaj:

LESKO. Trwa walka o przyszłość szpitala. „Potrzebne zmiany systemowe” (VIDEO, ZDJĘCIA)

Na konferencję prasową, na którą zaprosili przedstawiciele Zarządu Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Lesku oraz politycy Koalicji Obywatelskiej. Spotkanie z dziennikarzami miało związek z kryzysową sytuacją w lecznicy. Rada Powiatu Leskiego podjęła bowiem decyzję o wprowadzeniu planu naprawczego w szpitalu, który zakłada między innymi przekształcenia lub likwidację niektórych oddziałów, między innymi jedynej porodówki funkcjonującej na terenie trzech powiatów: leskiego, sanockiego i bieszczadzkiego.

Do sprawy odnosi się Rafał Śliż, rzecznik prasowy, pełnomocnik ds. kontaktów zewnętrznych w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Rzeszowie. Komentarz reprezentanta NFZ został przesłany do naszej redakcji.

Kwota umowy ze szpitalem w Lesku wzrosła w ciągu 5 lat o 19 mln zł, z 32,2 do 51,5 mln zł. Od 1 lipca br. w porównaniu do 1 stycznia br. szpital zyskał 9,8 mln zł. Rozmawiamy intensywnie z dyrekcją szpitala szukając korzystnych rozwiązań dla pacjentów i placówki. Zaproponowaliśmy m. in. zwiększenie środków dla szpitala o kolejne 700 tys. zł – podaje Rafał Śliż z NFZ Rzeszów.

Rzecznik NFZ Rzeszów komentuje także kwestie dotyczące leskiej porodówki.

Liczba porodów w szpitalu w Lesku rzeczywiście spada z roku na rok. W 2022 r. był to mniej jak jeden poród dziennie. Pacjentki z pow. leskiego, bieszczadzkiego i sanockiego wybierają inne placówki w regionie, najczęściej w Brzozowie i Rzeszowie. W tamtym roku 65% porodów odbyło się poza Leskiem – zaznacza Rafał Śliż.

Konferencja prasowa przed szpitalem w Lesku. 2.08.2023

Przypomnijmy.

Przekształcenie Oddziału Chirurgii Ogólnej w Oddział Chirurgii Planowej, przekształcenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Izbę Przyjęć, likwidację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, likwidację Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, likwidację poradni wysoko nierentownych. To założenia do programu naprawczego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lesku w związku z trudną sytuacją finansową jednostki. Rada Powiatu Leskiego przyjęła stosowne stanowisko.

Pisaliśmy o tym tutaj:

SZPITAL LESKO: Do likwidacji SOR, ginekologia i położnictwo, intensywna terapia? (VIDEO)

W głosowaniu nad przyjęciem stanowiska, które odbyło się pod koniec lipca, 8 radnych było „za”. 6 „przeciw”. 1 osoba „wstrzymała się” od głosu.

Znaczny wpływ na krytyczna sytuację finansową SP ZOZ w Lesku zdaniem zarządzających powiatową placówką ochrony zdrowia są:

  • niedoszacowanie procedur medycznych i brak aktualizacji ich wyceny, co zwłaszcza w warunkach obecnej inflacji odbija się bardzo niekorzystnie na kondycji finansowej szpitala,
  • znaczące podwyżki dla pracowników regulowane aktami zewnętrznymi bez zapewnienia 100% środków na ich finansowanie,
  • wzrost cen towarów i usług,
  • brak wsparcia z budżetu centralnego dla bieżącej działalności szpitala w Lesku.

Mieszkańcy naszego powiatu oczekują, że pomoc medyczna w powiatowej placówce ochrony zdrowia będzie świadczona najwyższym poziomie, w dobrych warunkach, z użyciem nowoczesnego sprzętu medycznego i przez personel o wysokich kwalifikacjach zawodowych, a będzie to możliwe tylko wtedy, gdy ochrona zdrowia będzie właściwie finansowana – czytamy w uzasadnieniu.

grafika poglądowa: SP ZOZ Lesko, pixabay.com (2)

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szpital w Lesku ma nóż na gardle. Pracownicy napisali apel o pomoc

grafika poglądowa

foto galeria: konferencja prasowa przed szpitalem w Lesku, 2.08.2023


03-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)