REKLAMA

Zlikwidowana grupa przestępcza, fabryka papierosów, krajalnia oraz 2 paczkowalnie – oszacowano na blisko 7 mln [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Zlikwidowana fabryka, w której można było wyprodukować 2 tys. papierosów na minutę, krajalnia tytoniu, 2 paczkowalnie i magazyn, to efekt współpracy policjantów CBŚP z Poznania i Rzeszowa oraz KWP w Rzeszowie. Podczas działań zabezpieczono blisko 2 mln papierosów i 7 ton tytoniu. Do sprawy zatrzymano 21 osób, którym w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu przedstawiono zarzuty. Zabezpieczony towar oszacowano na blisko 7 mln zł.

Policjant przy linii produkcyjnej trzymający w dłoni krajankę tytoniową

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wyjaśniają sposób działania członków zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przestępstw karnych i karnoskarbowych.

Policjant stojący w pomieszczeniu z linią służącą do pakowania papierosów.

W minionym tygodniu przeprowadzono skoordynowane działania na terenie województwa wielkopolskiego i śląskiego, w których udział wzięli policjanci z Zarządu w Poznaniu i Rzeszowie CBŚP oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, przy wsparciu Zarządów w Katowicach CBŚP oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Poznania, Gorzowa Wlkp. i Katowic. Wówczas to, zatrzymano 21 osób narodowości polskiej, wietnamskiej oraz chińskiej, które są podejrzane o udział międzynarodowej grupie przestępczej. Zarzuca się im, że na olbrzymią skalę zajmowali się nielegalną produkcją papierosów z podrobionymi znakami towarowymi wiodących marek tytoniowych. Według śledczych dwie z tych osób mogą być odpowiedzialne za zorganizowanie całego procederu.

Maszyna służąca do pakowania papierosów.

Uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu przestępnej działalności członków grupy są wstępnie oszacowane na kwotę ponad 6 mln zł.

Dwóch funkcjonariuszy w pomieszczeniu do suszenia tytoniu. Na podłodze leżące liście tytoniu.

W wyniku podjętych czynności na terenie woj. śląskiego funkcjonariusze ujawnili i zlikwidowali w pełni profesjonalną fabrykę papierosów. W ogromnej hali znajdowały się maszyny produkujące papierosy oraz automatyczna linia do pakowania gotowych wyrobów. Według danych producenta wydajność tego urządzenia sięga około 2 tysięcy papierosów na minutę. Na miejscu policjanci zabezpieczyli ok. 750 tys. sztuk papierosów, ponad 3 tony krajanki tytoniowej, a także mnóstwo komponentów służących do produkcji papierosów, tj. filtrów, bibuł, owijek, z których można by wyprodukować ponad 30 milionów papierosów.

Zbliżenie na kartonowe opakowanie, w którym znajdują się gotowe papierosy.

Jednocześnie w tym samym czasie na terenie woj. wielkopolskiego policjanci weszli do magazynu, gdzie znajdowały się ponad 4 tony tytoniu, w różnej fazie przetwarzania. W kolejnych dwóch miejscach ukryto maszyny służące do pakowania hurtowych ilości dostarczanych tam luzem papierosów. Tym razem policjanci przejęli blisko milion sztuk papierosów. Inny magazyn służył do przechowywania opakowań papierosowych.

https://cbsp.policja.pl/dokumenty/zalaczniki/3/3-351166.mp4

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwie osoby są podejrzane o kierowanie tą grupą. Dodatkowo są także podejrzani o produkcję, dystrybucję i posiadanie znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Decyzją sądu 18 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Obecnie Prokurator Okręgowy w Poznaniu zabezpieczył mienie podejrzanych poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości o wartości 600 tysięcy złotych.

Źródło: KWP

Autor: Amelia Krupik

30-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)