REKLAMA

Zmarł Polak z Plymouth odłączony od aparatury

Zmarł Polak, który w stanie śpiączki przebywał w jednym z brytyjskich szpitali. Mężczyzna, po interwencji rzeszowskiego posła PiS i pełnomocnika rządu ds. praw człowieka Marcina Warchoła, otrzymał paszport dyplomatyczny, jednak strona brytyjska nie zgodziła się na jego transport do Polski.

2019-01-29_154878595210_1

Foto: pixabay.com

Informację o śmierci Polaka przekazała rodzina, potwierdzają ją w mediach społecznościowych posłowie PiS.

 

Sprawa jest związana z mężczyzną w średnim wieku, który od kilkunastu lat mieszkał w Anglii. Na początku listopada 2020 roku doznał on zatrzymania akcji serca na co najmniej 45 minut, które doprowadziło do trwałego uszkodzenia mózgu.

Angielski szpital wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie sprzętu podtrzymującego życie. Z tą decyzją zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny, natomiast przeciwne odłączeniu były mieszkające w Polsce matka i siostry. Zgodę na odłączenie aparatury podtrzymał również Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Rzeszowski poseł PiS, wiceminister sprawiedliwości i pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł wystąpił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o nadanie statusu dyplomatycznego Polakowi.

Każde życie jest bezcenne, brytyjski system medyczny i prawny nie mogą dla wygody decydować o śmierci naszego rodaka. Taka sytuacja jest absolutnie nie do zaakceptowania z punktu widzenia państw o korzeniach chrześcijańskich – pisał na Twitterze poseł Warchoł.

W ubiegły wtorek na łamach portalu Interia.pl prof. Wojciech Maksymowicz, poseł Porozumienia, wyraził gotowość przyjęcia Polaka w Klinice Budzik. – Nie ma problemu z przewiezieniem pacjenta do nas. Nie jest pod respiratorem, nie wymaga podtrzymywania życia w sposób nadzwyczaj sztuczny – zakomunikował wówczas profesor.

Polskie władze szybko przyznały mężczyźnie paszport dyplomatyczny, jednak brytyjscy lekarze nie wyrażali zgody na jego transport do kraju.

Źródło: Twitter, Facebook, Interia.pl

27-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)