REKLAMA

Zmiana na stanowisku dyrektora RDLP. Grażyna Zagrobelna odeszła na emeryturę (FOTO)

PODKARPACIE. W czwartek 25 lutego dr Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP, odwołał Grażynę Zagrobelną z funkcji dyrektora RDLP w Krośnie w związku z jej przejściem na emeryturę. Jednocześnie na to stanowisko powołał Marka Mareckiego, dotychczasowego zastępcę dyrektora ds. gospodarki leśnej.

Grażyna Zagrobelna kierowała krośnieńską dyrekcją lasów w latach 1998-2001 (jako pierwsza kobieta w historii LP) i od 2016 roku do tej pory. Jako działaczka NSZZ Solidarność aktywnie uczestniczyła w tworzeniu prawa leśnego, w tym ustawy o lasach, była współautorką 43. w skali kraju Ponadzakładowego Zbiorowego Układu Pracy zarejestrowanego 29 maja 1998 r. Jej zasługą jest m.in. wprowadzenie do regionu szkółkarstwa kontenerowego; prawie 20 lat temu powstała w Oleszycach, jako czwarta w Polsce, szkółka kontenerowa, a pierwsza oparta wyłącznie na polskich technologiach.

Dyrektor Zagrobelna zainicjowała też wprowadzenie Strategii gospodarki łowieckiej na obszarach OHZ RDLP w Krośnie, zaś na potrzeby czynnej ochrony żubrów powołała specjalny zespół doradczy złożony z wybitnych specjalistów.

To między innymi dzięki współdziałaniu ze środowiskami naukowymi i lekarzami weterynarii mamy dziś tak mocną populację żubrów w górach – zaznacza dyrektor Zagrobelna. – Za wielki sukces z okresu mojej pracy uważam wdrożenia pakietu prywatyzacyjnego dla pracowników przechodzących do pracy w ZUL na terenie RDLP w Krośnie, jak również przyspieszenie skutecznej przebudowy drzewostanów na gruntach porolnych na drzewostany zgodne z siedliskiem na terenie całego regionu.

Dyrektor Zagrobelna była inicjatorką i współzałożycielką Fundacji Pomoc Leśnikom. Bardzo angażowała się też w przypominanie wydarzeń historycznych na terenie lasów, m.in. inicjowała posadzenie Lasu Katyńskiego Leśników, upamiętnień powstańców styczniowych i konfederatów barskich. Jest autorką monografii „60 lat służby Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Oleszyce”.

Jej zasługą jest też wdrożenie drugiej w kraju submisji drewna cennego, która w tym roku organizowana była już po raz 22. Na uwagę zasługuje też żarliwa obrona polskiego leśnictwa wobec ataków ekoaktywistów. W ostatnich latach zaangażowała się w tworzoną na poziomie UE strategię dla Karpat, lobbując w niej leśne aspekty gospodarowania w górach.

tekst i zdjęcie: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: RDLP w Krośnie

25-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)