REKLAMA

Zniżki OC – jak są przyznawane i jak można je stracić?

Chcesz płacić mniej za ubezpieczenie OC? Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie ceny obowiązkowej polisy komunikacyjnej jest bezszkodowa jazda. Jeśli w ciągu roku ubezpieczeniowego nie wyrządzisz żadnej szkody, wówczas możesz liczyć na niższą składkę w kolejnym okresie. Właśnie tak działają zniżki OC. Dowiedz się o nich więcej.

Wyrządzanie szkód drogowych nie leży w interesie towarzystw ubezpieczeniowych. To właśnie one ponoszą finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia – wypłacają odszkodowanie osobie pokrzywdzonej z OC sprawcy. Dlatego ubezpieczyciele robią wszystko, aby zachęcić do bardziej bezpiecznej i bezkolizyjnej jazdy. Jedną z metod są zniżki OC, które działają na kierowców jak mało co.

Zniżki OC – na czym to polega?

Zniżki OC działają na prostej zasadzie: każde 12 miesięcy bez szkody oznacza 10% zniżki w kolejnym roku. Dzięki temu w ciągu kilku lat bezpiecznej jazdy można uzyskać naprawdę sporą zniżkę – w wysokości do 60%. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza zniżkę 10%. Wiele zależy od polityki wewnętrznej danego towarzystwa ubezpieczeniowego – może się okazać, że w kolejnych latach nastąpi przeskok nie o 10%, lecz o 5% czy 15%.

Trzeba przy tym podkreślić, że zniżki są respektowane przez każdego ubezpieczyciela – niezależnie od tego, w której firmie polisa była wykupiona. Informacje o szkodach i braku szkód trafiają do ogólnej bazy, z której mogą korzystać wszyscy ubezpieczyciele.

Kiedy dochodzi od utraty zniżek?

Nie jest tak, że raz przyznane zniżki nie przepadają. Co prawda nie ulegają przedawnieniu, ale można samemu „zapracować” na utratę. Dzieje się tak w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego – czy to kolizji czy wypadku. Każda taka sytuacja prowadzi do utraty 10% zniżki.

Okazuje się jednak, że to tylko teoria, ponieważ żadne przepisy nie regulują tej kwestii. W praktyce oznacza to, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować własne metody przyznawania zniżek – także indywidualnie dla konkretnego kierowcy.

Jak uniknąć utraty zniżek?

Jeśli zależy ci na tym, aby jak najdłużej płacić mniej za OC, musisz dążyć do zachowania zniżek. Możesz tego uniknąć na kilka sposobów.

  • Postaw na bezpieczeństwo

Chodzi tutaj o zachowanie ostrożności na drodze, aby uniknąć spowodowania zdarzenia drogowego. Warto przy tym pamiętać, że zniżkę tracisz wyłącznie wtedy, gdy jesteś sprawcą. Jako osoba poszkodowana zachowujesz zniżkę OC.

  • Utrzymaj ciągłość ubezpieczenia

Jeśli kolejnego ubezpieczenia OC nie wykupisz w terminie, może dojść do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej. W takim przypadku istnieje ryzyko utraty dotychczasowych zniżek.
Podobna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy przez kilka lat nie ubezpieczasz pojazdu, bo poprzednie auto sprzedałeś i wyrejestrowałeś. Przerwa będzie oznaczać konieczność „zapracowania” na zniżki od nowa.

Zastanawiasz się, czy opłaca się jeździć bezpiecznie? Skorzystaj ze swoich zniżek i kup ubezpieczenie w kalkulatorze OC rankomat.pl. Dzięki temu dowiesz się, ile w ten sposób możesz zaoszczędzić. Kwota pozytywnie cię zaskoczy.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

24-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym: