REKLAMA

INTERWENCJA: Szkodliwe produkty w sklepiku szkolnym! Wyniki kontroli sanepidu

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Do naszej redakcji zgłosił się rodzic, którego syn przyniósł do domu zakupiony w sklepiku szkolnym produkt, który okazał się szkodliwy dla zdrowia dziecka. Sklepik znajduje się w jednej ze szkół podstawowych (dane w posiadaniu redakcji) znajdujących się na terenie powiatu sanockiego. Sprawa została zgłoszona do sanepidu.

Mateusz Pniewski

– Daję synowi drobne pieniądze na zakupy w sklepiku szkolnym. Było dla mnie oczywiste, że nie będą tam sprzedawane niezdrowe dla dzieci i młodzieży produkty. Okazało się, że jest inaczej. Sprawa została zgłoszona do sanockiego sanepidu. Czy w ogóle ktoś kontroluje takie podmioty? – podkreśla nasz Czytelnik, prosząc o interwencję w tej sprawie.

W części szkół podstawowych na terenie naszego powiatu funkcjonują sklepiki szkolne, w części postawione są automaty z przekąskami i napojami.

Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku wystosowaliśmy zapytanie dotyczące tej konkretnej sytuacji, jak również działań podejmowanych przez sanepid, związanych z kontrolowaniem podobnych punktów w szkołach.

W sklepiku: słodycze, napoje, chipsy zawierające zawyżoną zawartość dodanego cukru i substancji słodzących, oraz zawyżoną zawartość soli i tłuszcz

Jak przekazuje nam Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku, kontrola w tym konkretnym przypadku została przeprowadzona zaraz po otrzymaniu zgłoszenia.

Na zdjęciu Marta Żaczek. Foto: archiwum redakcji.

– W wyniku kontroli stwierdzono w obrocie produkty nie spełniające wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Były to głównie słodycze, napoje, chipsy zawierające zawyżoną zawartość dodanego cukru i substancji słodzących, oraz zawyżoną zawartość soli i tłuszczu. Wydano decyzję nakazującą wycofanie z obrotu 21 różnego rodzaju produktów z terminem natychmiastowej wykonalności ze względu na ochronę zdrowia dzieci i młodzieży. Wycofane produkty stanowiły znaczną część całego asortymentu sklepiku. W związku z powyższym wobec podmiotu odpowiedzialnego prowadzone jest postępowanie administracyjne –  informuje Marta Żaczek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku.

Jednocześnie inspektor sanitarna zaznacza, że kontrole takie są planowane i przeprowadzane w nadzorowanych obiektach zgodnie z opracowanym harmonogramem kontroli. Nie ukrywa jednak, że sytuacja epidemiologiczna związana z COVID-19, zamknięciem szkół i wprowadzeniem zdalnego nauczania spowodowała zmianę częstotliwości prowadzenia kontroli w tego typu obiektach.

– Dyrektorzy szkół informowani są na bieżąco o wymaganiach jakie powinny spełniać środki spożywcze przeznaczone do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty zgodnie z ww. Rozporządzeniem – dodaje M. Żaczek.

Sprawdzimy, jak wygląda sytuacja w innych szkołach powiatu sanockiego.

Grafika poglądowa

12-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)