Premier Kraju Związkowego Saary z wizytą na Podkarpaciu. Anke Rehlinger odwiedzi również Ukrainę (ZDJĘCIA)
RZESZÓW / PODKARPACIE. Anke Rehlinger – Premier Kraju Związkowego Saary rozpoczęła wczoraj 7 listopada wizytę w województwie podkarpackim. Na płycie Portu Lotniczego w Jasionce witał ją marszałek Władysław Ortyl oraz Holger Mahnicke – Konsul Generalny Niemiec w Krakowie. Pani premier przybyła na Podkarpacie na zaproszenie marszałka Władysława Ortyla.
Premier Rehlinger towarzyszy dość liczna delegacja. Część przebywa w naszym regionie już od wczoraj. Na Podkarpacie przyjechali m.in. szef Kancelarii Stanu i pełnomocnik ds. europejskich David Lindemann, Minister Spraw Wewnętrznych Kraju Saary Reinhold Jost, Minister Edukacji Christine Streichert-Clivot, Starosta Powiatu Theophil Gallo oraz Zastępca Przewodniczącego Komisji Spraw Europejskich w Parlamencie Kraju Saary Roland Theis.
– Chcemy utrzymać partnerstwo z Podkarpaciem i uzupełnić je partnerstwem z sąsiednim regionem ukraińskim. Kraj Saary i województwo podkarpackie utrzymują ważną wymianę, wspieraną przez partnerstwa lokalne, na bazie powiatów, ale też przez współpracę zwykłych ludzi. Chcemy ją wzmocnić i rozszerzyć, po tym jak przez długi czas nie było to możliwe z powodu pandemii – mówiła przed przyjazdem do Polski.
Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym i była to prezentacja potencjału gospodarczego i turystycznego województwa. Gospodarzem spotkania był prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Mariusz Bednarz.
– To szczególne miejsce w którym się spotykamy nazywamy sercem gospodarczym Podkarpacia. Tu krzyżują się najważniejsze szlaki komunikacyjne. Witamy w województwie, które jest wierne tradycyjnym wartościom i zarazem odważnie korzysta z innowacji. Dzisiejsze spotkanie pozwala wzbogacić i rozpocząć nowy etap naszych relacji. Współpracujemy na wielu płaszczyznach, ale chcielibyśmy, aby jeszcze pogłębić ją jeszcze bardziej na polu gospodarczym, ochrony zdrowia i naukowym. Tą naszą wspólną gałęzią przemysłu jest motoryzacja, ale kluczową naszą branżą w regionie jest lotnictwo. Mamy wiele do zaoferowania i o tym będziemy rozmawiać podczas tych dni. Myślę, że bardzo ważnym punktem tej wizyty, będzie pobyt we Lwowie. Ten kraj potrzebuje teraz tego typu odwiedzin i słów wsparcia pomocy – powiedział marszałek.
– Jesteśmy niewielkimi regionami, dlatego chcemy się uczyć, wymieniać doświadczeniami jak wykorzystywać szanse, a także jak korzystać z położenia przy granicy z innymi krajami. Pandemia przeszkodziła ostatnio w organizacji wielu spotkań, ale nasze stosunki nie bazują tylko na oficjalnych wizytach, ale raczej współpraca nasza jest oparta bogatych kontaktach na niższym szczeblu. Możemy także współpracować w ramach trójkąta weimarskiego, aby stać się regionami jeszcze bezpieczniejszymi. Dzięki kontaktom z państwem, będziemy we Lwowie i nawiążemy współpracę z Obwodem Lwowskim. Jednocześnie chciałam wyrazić swój respekt jak Państwo pomagacie walczącej Ukrainie. Cieszę się na naszą dalszą współpracę – powiedziała Anke Rehlinger premier Kraju Saary. Jako, że jest to również region górniczy, zakończyła swoje wystąpienie niemieckim, górniczym pozdrowieniem „Glück auf”.
– Współpraca pomiędzy na poziomie regionalnym czy lokalnym jest filarem współpracy polsko-niemieckiej, a tym dobrym przykładem są kontakty Podkarpacia z Krajem Saary. Chcę zauważyć, że kontakty na polu gospodarczym, do tej pory nie stanowiły centrum naszych zainteresowań i to właśnie chcemy teraz zmienić. Tylko godzina drogi dzieli nas od granicy z Ukrainą. Wojna, która toczy się przeciwko sąsiadowi Polski, jest tu bardziej odczuwalna. Polska jest krajem przyfrontowym. Podkarpacie jest regionem przyfrontowym, a miasta Przemyśl czy Rzeszów stały centrami komunikacyjnymi dla osób udających się na Ukrainę. Kwestia odbudowy Ukrainy też będzie istotna dla tego regionu i właśnie tutaj powinniśmy o tym rozmawiać – dodał z kolei konsul Holger Mahnicke.
Merytoryczne prezentacje dotyczące Podkarpacia i możliwych płaszczyzn do współpracy przedstawili Marcin Dojnik, z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera UMWP, Michał Rzucidło z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Anna Brzechowska-Rębisz z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Z PPNT Aeropolis niemiecka delegacja udała się do firmy MTU. W planach jest także wizyta w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie będą toczyć się rozmowy o dalszej współpracy z Uniwersytetem Kraju Saary. Uczelnie nawiązały pierwsze kontakty już w 2012 roku. W czwartek niemiecka delegacja odwiedzi Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. rodziny Ulmów w Markowej.
W trakcie pobytu na Podkarpaciu planowany jest także krótki wyjazd na Ukrainę. Premier Rehlinger chce nawiązać współpracę z obwodem lwowskim na Ukrainie. Niemiecka delegacja będzie na Podkarpaciu do piątku.
Kraj Saary jest pierwszym i jedynym, jak dotąd, niemieckim landem, z którym Województwo Podkarpackie zawarło porozumienie o współpracy. W maju 2009 r. w Saarbrücken podpisano oświadczenie o współpracy międzyregionalnej między Województwem Podkarpackim a Krajem Związkowym Saary, w którym określono obszary współpracy obu regionów.
źródło: UMWP
zdjęcia: Anna Magda UMWP
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.