REKLAMA

W Rzeszowie odsłonięto mural „Nie ma wolności bez Solidarności” (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W przededniu obchodów Dnia Solidarności i Wolności oraz rocznicy historycznego zrywu Polaków, przed siedzibą Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu, który upamiętnia i oddaje hołd pamięci ludziom „Solidarności”. W piątkowym wydarzeniu udział wzięła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podziękowała inicjatorom tego pomysłu, zwracając uwagę na słuszność powstawania w przestrzeni Rzeszowa wizualnej reprezentacji niezwykle ważnego etapu w najnowszej historii Polski:

Ten mural to obraz marzeń i podejmowanych dla ich spełnienia działań tysięcy Polaków, którzy dla idei prawdziwie wolnej Polski, weszli na niezwykle trudną drogę walki z komunistycznym jarzmem – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Mural pn. „Nie ma wolności bez Solidarności” powstał na ścianie budynku Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” przy ul. Matuszczaka. Autorem muralu jest Paweł Wołos – artysta pochodzący z Góry Ropczyckiej. Projekt przedstawia dwa uniesione w górze palce na znak zwycięstwa, z wewnątrz wpisanymi postaciami ludzkimi i polską flagą,symbolizującymi przesłanie oraz wartości „Solidarności”. Istotne znaczenie muralu podkreśliła Małgorzata Jarosińska- Jedynak:

Ten wyjątkowy obraz jest również znakomitą lekcją historii dla młodych pokoleń Polaków, którym musimy przypominać, jak trudna i bolesna była ścieżka wiodąca do wolności, którą cieszymy się współcześnie. I jak trzeba dbać i zabiegać o to, aby tej wolności nie utracić. To dzieło jest jednocześnie formą uczczenia i upamiętnienia wszystkich tych, którzy działali złączeni ideałami „Solidarności” – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Po uroczystym odsłonięciu muralu zaproszone delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem Adama Matuszczaka. Następnie, w południe, rozpoczęła się msza święta w kościele przy Placu Farnym. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem hymnu państwowego, oraz hymnu„Solidarności”.

źródło: Biuro Prasowe UMWP


30-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)