REKLAMA

Wiceminister Jarosińska-Jedynak: rozwój technologii wodorowych to szansa dla Podkarpacia

SANOK / PODKARPACIE. – Rozwój technologii wodorowych to szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej dla Subregionu Bieszczadzkiego i Podkarpacia; nowoczesne technologie energetyczne, w tym wodorowe odegrają kluczową rolę w rozwoju czystej i zielonej energii odnawialnej – mówiła w Sanoku wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister uczestniczyła w debacie poświęconej rozwojowi Podkarpacia ze szczególnym uwzględnieniem Sanoka i powiatu sanockiego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, PGW Wody Polskie, uczelni, a także samorządowcy i przedsiębiorcy.

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym wodorowej, wpisuje się w zakres wsparcia Polityki Spójności 2021-2027 wdrażającej postanowienia Europejskiego Zielonego Ładu, który stawia na sektory przyjazne środowisku i innowacyjne podejście do transformacji energetycznej – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa MFiPR podkreśliła, że w lipcu 2022 r. powołano pierwszą w Polsce samorządową spółkę wodorową w Sanoku.

To bardzo ważny krok w duchu przemian i obecnych wyzwań energetycznych, ale i ogromna szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej miasta Sanoka, Subregionu Bieszczadzkiego i Podkarpacia – mówiła wiceminister.

Biorąc pod uwagę duży potencjał krajowej produkcji wodoru z lokalnych surowców, rola technologii wodorowych pozytywnie wpływających na środowisko będzie w przyszłości kluczowa – zaznaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

76 mld euro dla Polski w perspektywie finansowej na lata 2021-2027

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej przypomniała, że Fundusze Europejskie dla Polski na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Mamy łącznie 76 miliardów euro, które zainwestujemy w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę komunalną, ochronę środowiska, energetykę, edukację, dostępność i sprawy społeczne – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister poinformowała, że w ramach programu operacyjnego krajowego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przygotowano wsparcie na technologię wodorową w konkursie IPCEI wodorowy. Jest to konkurs skierowany do przedsiębiorców, których projekty zostały wstępnie ocenione przez Komisję Europejską jako pozytywnie oddziałujące na rynek wewnętrzny i społeczeństwo całej Unii Europejskiej oraz wpisujące się we wspólne europejskie cele. Budżet konkursu to 741 mln zł, wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 15 marca do 14 kwietnia 2023 r.

Wsparcie samorządów z funduszy europejskich

Wiceszefowa MFiPR podkreśliła, że jednostki samorządu terytorialnego, tak jak np. miasto Sanok, czy powiat sanocki pozostaną głównym beneficjentem unijnych środków. JST będą mogły je wykorzystywać do współfinansowania rozwoju infrastruktury transportowej (drogi wojewódzkie, drogi lokalne), społecznej (edukacja, ochrona zdrowia), wodno-kanalizacyjnej, odpadowej oraz na realizację projektów z zakresu rynku pracy, informatyzacji, OZE czy turystyki.

Wiceminister poinformowała, że nadal podstawową formą wsparcia samorządów będzie dotacja. Wzrastać będzie jednak znaczenie wsparcia zwrotnego, w postaci pożyczek, poręczeń i gwarancji. Obejmie ono obszary innowacyjności, energetyki oraz wybrane typy projektów z zakresu środowiska i transportu.

źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

14-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)