REKLAMA

135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce

RZESZÓW. W Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbyło się otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Ekspozycja będzie prezentowana do 10 lutego 2023 r.

foto008

Dziękuję za kolejną inicjatywę, która wiąże się z przywracaniem pamięci, z upowszechnianiem wiedzy o działalności ruchu sokolego, w tym przypadku w Stanach Zjednoczonych, ale sama wystawa też służy do tego, by przypomnieć o tym, że towarzystwa sokole były tutaj, na ziemiach polskich tworzone w czasach bardzo trudnych, kiedy Polski nie było na mapie Europy po to, by skoncentrować działalność przede wszystkim młodych ludzi , stworzyć warunki do tego, by  wychowywać w zdrowym ciele mądrych i dobrych patriotów, którzy później rzeczywiście odgrywali  bardzo ważną rolę w odbudowywaniu państwa polskiego. Ruch sokoli w Ameryce jest o tyle ważny, że stał się czynnikiem dodatkowo jeszcze integrującym Polonię. To działanie, które zawsze ma dla emigrantów ogromne znaczenie – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Każda z szesnastu plansz przedstawia kręgi tematyczne odnoszące się do historii „Sokoła”: początki i organizacja, struktura, rozłam i zjednoczenie, militaryzacja, rekrutacja, czyn zbrojny, wsparcie dla Ojczyzny, walki na Kresach, sokolstwo podczas II wojny światowej, sport (rozwój fizyczny, otwarcie na inne dyscypliny, lekkoatletyka, sokoli sportowcy), więzi oraz solidarność z Polską.

Dla Sokolstwa Polskiego w Ameryce rok 2022 obfitował w jubileusze: to 135 rocznica założenia pierwszego gniazda sokolego w Chicago, 70. rocznica śmierci doktora Teofila A. Starzyńskiego, wieloletniego prezesa tej organizacji, a także 60 lat od powołania do istnienia Funduszu Stypendialnego jego imienia; to również 65. rocznica śmierci Marii Korpanty-Kowalskiej, wiceprezeski sokolstwa, która pełniła tę funkcję przez ponad trzy dekady. W Polsce obchodzona jest z kolei 155. rocznica ruchu sokolego, który istnieje obecnie pod nazwą Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”.

Od 2019 roku Archiwum IPN w Warszawie jest depozytariuszem unikatowego zbioru obejmującego niemal dwie tony materiałów pochodzących z Pittsburgha ukazującego dzieje nie tylko Sokolstwa Polskiego w Ameryce, ale wpisującego się w szerszy kontekst dziejów Polonii i jej wybitnych przedstawicieli.

Wystawa odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Pełne Pamięci.

Partnerzy: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Sportu I Turystyki w Warszawie, Polish Falcons of America.

źródło: PUW Rzeszów


11-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)