REKLAMA

2000 przyszłych kolejarzy rozpoczęło edukację

Uczniowie w 43 szkołach rozpoczęli dziś naukę, która przygotuje do pracy na kolei. W placówkach, które współpracują z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. kształci się ok. 2000 uczniów. To przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem, specjaliści dróg i mostów oraz elektroenergetycy transportu szynowego. Dla uczniów PLK zapewniają praktyki zawodowe oraz stypendia.

peron

zdjęcie poglądowe 

Blisko 2000 uczniów, planujących pracę w zawodzie kolejarza, kształci się na czterech kierunkach: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budownictwa kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Uczniowie zdobywają wiedzę m.in. w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy, Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi, Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach.

Inwestycja w profesjonalną kadrę
Dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i szkół, uczniowie poznają specyfikę pracy na kolei i charakter zadań na różnych stanowiskach. Praktyki zawodowe, które odbywają się także w terenie, pozwalają na szybkie wdrożenie do pracy. Jako pracodawca, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniają przekazywanie wiedzy i doświadczenia już na początku drogi zawodowej i zyskują dobrze przygotowanych specjalistów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w edukację przyszłych pracowników kolei, którzy po
szkole i praktykach będą odpowiedzialni m.in. za bezpieczne kursowanie pociągów. Dla uczniów organizowane są praktyki zawodowe u boku wykwalifikowanych pracowników PLK.

Uczniowie mogą doskonalić swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności np. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Uczniom, którzy mają dobre wyniki w nauce, zarządca infrastruktury funduje comiesięczne stypendia. W ubiegłym roku szkolnym otrzymywało je 243 uczniów. Od września dostaną je m.in. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach.

PLK zapewniają także wsparcie dydaktyczne dla szkół. Do pracowni zawodowych trafiają m.in.
elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy i semafory.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Autor: Amelia Krupik

02-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)