REKLAMA

Czym kierować się podczas wyboru konta osobistego?

Konta osobiste to podstawowe produkty bankowe przeznaczone dla osób fizycznych, z których korzysta ponad 95% Polaków. Stały się powszechne nie bez powodu – znacznie upraszczają codzienne finanse swoich użytkowników. Czego na ich temat powinni dowiedzieć się konsumenci rozważający założenie rachunku prywatnego po raz pierwszy w swoim życiu? Które aspekty ofert ROR należy potraktować priorytetowo?

Koszt rachunku osobistego – darmowe i płatne konta

Osoby rozważające założenie nowego konta osobistego – również z powodu konieczności zmiany tego używanego przez nich dotychczas – powinny rozpocząć proces od sprawdzenia warunków popularnych ofert darmowych i płatnych.

Niektórzy konsumenci są zwolennikami kont osobistych. Są one darmowe, natomiast dostarczają swoim użytkownikom wyłącznie podstawowych usług bankowych (m.in. przelewów, kart płatniczych oraz wypłat z bankomatów). Stanowią dobry wybór dla osób, które nie wykazują żadnych skomplikowanych potrzeb finansowych.

Płatne konta osobiste zapewniają ich właścicielom szereg dodatkowych korzyści i usług. Niektóre warianty – zwłaszcza te droższe – mogą zapewniać konsumentom m.in. dostęp do bezpłatnych przelewów międzynarodowych, priorytetową obsługę, nawet lepsze kursy przewalutowania. Są dedykowane klientom operującym dużymi kwotami.

Warto wiedzieć, że teoretycznie darmowe konta wcale nie muszą okazać się takimi w praktyce. Wszystko zależy od warunków umownych, decydujących np. o anulowaniu lub dodaniu kosztów w zależności od sposobu użytkowania ROR. Zwykle rachunki osobiste stają się bezpłatnymi dopiero w momencie spełnienia szeregu wymogów, m.in. dotyczących konieczności utrzymywania każdego miesiąca odgórnie ustalonego saldo.

Gdzie szukać ciekawych i aktualnych ofert na rachunki prywatne? Zainteresowani tematem mogą np. sprawdzić internetowe rankingi kont osobistych – mambiznes.pl zapewnia jedną z takich list, która dostarcza czytelnikom kluczowych wiadomości dotyczących wszystkich zapewnianych usług i kosztów prowadzenia wybranych ROR-ów.

Zapewniane usługi – konto osobiste może służyć nie tylko do przechowywania pieniędzy

Podczas procesu wyboru konta osobistego warto uświadomić sobie, że ROR to narzędzie służące nie tylko do bezpiecznego przechowywania pieniędzy – może być też używane w zupełnie innych celach.

ROR potrafi dostarczać usług nie tylko podstawowych, ale również kilku dodatkowych. Szczególnie popularne dotyczą m.in. możliwości inwestowania oraz ustanawiania lokat terminowych. Lubiane wśród konsumentów są tzw. subkonta, umożliwiające im dzielenie posiadanych przez nich środków finansowych np. względem ich przeznaczenia

Z usług dodatkowych korzystać można, ale wcale nie trzeba. Nie zmienia to faktu, że dobrze mieć zapewnioną taką możliwość, nawet w przypadku, w którym lokaty nie przydadzą się w obecnym momencie życia, bo może to ulec zmianie w przyszłości. Dzięki temu nie trzeba będzie zakładać nowego konta po upływie kilku lat.

Oprócz usług dodatkowych, wybrane konto może zapewniać liczne bonusy, np. niższe oprocentowanie dla towarzyszących ofert pożyczkowych i kredytowych, także zapewniać zwroty części środków podczas płacenia kartą debetową (w ramach tzw. programu cashback). Premie te stanowią niekonieczny, ale zdecydowanie miły dodatek.

Wygoda korzystania z produktu bankowego – nie tylko apki na urządzenia mobilne

W obecnych czasach z kont osobistych korzysta się przede wszystkim za pośrednictwem internetu. Oznacza to, że wybrany przez konsumenta bank powinien zapewniać konsumentom sensowne witryny sieciowe i wygodne w użytku oprogramowanie dla urządzeń mobilnych.

Apka banku musi zachwycać UX/UI designem (czyli być łatwa w obsłudze) i gwarantować dostęp do kluczowych danych, m.in. saldo oraz historii płatności. Powinna zapewniać konsumentom powiadomienia push o ważnych wydarzeniach, ale zapewnić przy tym możliwość ich wyłączenia w razie potrzeby; dobrze więc, aby była możliwa do dokładnego spersonalizowania z uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań oraz wymagań.

Większość spraw bankowych da się załatwić zdalnie, ale nie wszystkie z nich. Konsumenci powinni więc sprawdzić też dostępność zwykłych placówek – patrząc przede wszystkim na ich liczbę oraz bliskość położenia względem własnego domu lub pracy. Do oddziału będzie wówczas zawsze po drodze (istotne dla osób z napiętym grafikiem).

Stopień bezpieczeństwa użytkownika – nie warto ryzykować swoimi funduszami

Absolutnie kluczowy aspekt przy wyborze konta osobistego powinien stanowić zapewniany stopień bezpieczeństwa użytkowników. Wybrany bank powinien stosować nowoczesne technologie i procedury, które zapewnią klientom należytą ochronę m.in. przed wyrafinowanymi metodami oszustw finansowych.

Za szczególnie bezpieczne uznawane są rachunki osobiste korzystające z uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) i rozpoznawania danych biometrycznych (np. odcisków palca lub skanów twarzy). Za obowiązkową należy uznać obecność szyfrowania danych, które służy do kodowania wiadomości przesyłanych między bankiem a klientem.

Niektóre banki są w stanie samodzielnie wykrywać nielegalne działania na kontach osobistych swoich użytkowników, a następnie blokować oraz informować o ich wystąpieniu prawnych właścicieli rachunków. To usługa typu must have – dzięki temu nie trzeba samodzielnie śledzić wszystkich zagrożeń np. w porach nocnych.

Wartościowa obsługa klienta

Wybrany bank musi być w stanie zaoferować łatwo dostępne i fachowe wsparcie. Obsługa klienta powinna udzielać pomocy użytkownikom 24/7 (chociażby za pomocą czatbota). Tylko wówczas można zyskać pewność tego, że w razie wystąpienia potrzeby, instytucja finansowa udzieli pomocy lub wsparcia.

Podsumowując, osoby zainteresowane założeniem konta osobistego muszą zwrócić uwagę na koszty prowadzenia rachunku, zapewniane usługi (podstawowe i dodatkowe), wygodę korzystania z produktu bankowego, a także gwarantowany im stopień bezpieczeństwa. Pozwoli im to wybrać ROR dopasowany stricte do własnych wymagań.

Tekst Sponsorowany
Grafika: freepik.com

24-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym: