REKLAMA

Fala upałów. Betonoza nie ominęła Sanoka. „Można jajka smażyć” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Za nami pierwszy upalny weekend w tym roku. W niektórych miejscach w regionie słupki termometrów pokazywały wczoraj ponad 30 stopni C. Taka aura wpływa na każdy organizm, warto zatem pamiętać o podstawowych zasadach radzenia sobie żarem lejącym się z nieba. Wiadomo nie od dziś, że ukojenie, ale też skuteczną ochronę, może przynieść przebywanie w zacienionych miejscach. Jak się jednak okazuje, wiele miast przeszło w ostatnich kilku lub kilkunastu latach modernizacje, w ramach których, zmieniły się przede wszystkim centra miejscowości. Betonoza nie ominęła również Sanoka. W niedzielę na Rynku kamera termowizyjna zmierzyła 70 stopni C na rozgrzanej słońcem ławce!

Betonoza to popularne od kilku lat określenie zapoczątkowane w 2019 roku w ramach akcji wrzucania zdjęć z miejskich rynków, gdzie w ramach przeprowadzonych rewitalizacji zieleń zastąpiono betonem.

W Sanoku gruntowną modernizację centrum miasta wykonano w latach 2005-2007. Jak czytamy w uzasadnieniu realizacji projektu: – Podstawowym celem projektu było ożywienie gospodarcze i społeczne centrum Sanoka oraz zwiększenie potencjału turystycznego miasta poprzez przekształcenia architektoniczno-przestrzenne. Zakres rzeczowy projektu obejmował przebudowę Rynku i Placu św. Jana wraz z przyległymi ulicami oraz remont elewacji wybranych budynków. Obszar Rynku został wyłączony z ruchu drogowego, dzięki czemu w najbliższej przyszłości stanie się miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów.

Zadanie pochłonęło ponad 6 mln złotych. Przebudowano Rynek i Plac św. Jana oraz zmodernizowano ulicę Łazienną i Zamkową.

Tak kiedyś wyglądał sanocki Rynek


foto: fotopolska.eu


foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, koloryzacja: Damian Biskup

W wyniku przeprowadzonych prac na ulicy Zamkowej wykonano sieć kanalizacji deszczowej, ułożono kostkę brukową i nową nawierzchnię asfaltową. Pod płytą Rynku i Placu św. Jana zmodernizowano sieć wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową. Wymieniono uzbrojenie teletechniczne i oświetlenie uliczne. Na Rynku i Placu św. Jana oraz ulicy Łaziennej ułożono kostkę brukowa betonową i granitową. Na Placu św. Jana ustawiono fontannę o wymiarach 3 metry na 3 metry. Natomiast na Rynku zainstalowano podświetlaną fontannę muzyczną składającą się z dwóch niecek wzajemnie przenikających o wymiarach 5 metrów na 5 metrów każda. Centralny plac miasta obsadzono drzewami: klonami i wierzbami oraz krzewami i bylinami. Zainstalowano elementy małej architektury tj. stylowe ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery.

Tak teraz wygląda sanocki Rynek


foto: archiwum redakcji (2021 rok)

W niedzielę 16 lipca br. Rynek w Sanoku odwiedziło wielu mieszkańców oraz turystów. Po pierwsze był to dzień wolny od pracy, więc wiele rodzin wybrało się na spacer, po drugie w sercu miasta zorganizowano zlot food tracków, czyli kolejną odsłonę Street Food Polska Festival.

Przedstawiciel firmy TECH5 świadczącej między innymi usługi związane z przeprowadzaniem pomiarów cieplnych urządzeń, obiektów, instalacji PV itp., wybrał się na Rynek z kamerą termowizyjną. Efekty krótkiego pobytu w centrum miasta dają do myślenia i jeszcze raz potwierdzają znaczenie i wartość roślinności, w tym głównie drzew, dla codziennego funkcjonowania człowieka w przestrzeni miejskiej.

Gdy około godziny 12:00 słupki naszych termometrów wskazywały mniej więcej 30 stopni C, niektóre elementy infrastruktury Rynku, jak np ławki, nagrzane były do temperatury 60-70 stopni C! Zdjęcia z kamery termowizyjnej pojawiły się w mediach społecznościowych.

Można smażyć jajka! – żartowali internauci.


foto z kamery termowizyjnej TECH5, Rynek w Sanoku (16.07.2023, około godziny 12:00)

Kamera termowizyjna pokazuje również różnicę pomiędzy miejscami odsłoniętymi, a tymi zacienionymi za sprawą korony drzew.

Pod drzewami odnotowano temperaturę na poziomie 24 stopni C, natomiast kilka metrów dalej, kostka nagrzana była nawet do temperatury ponad 50 stopni C!


foto z kamery termowizyjnej TECH5, Rynek w Sanoku (16.07.2023, około godziny 12:00)

W górnej części artykułu galeria zdjęć z różnych miejsc na Rynku. Po prawej stronie widoczny jest zakres temperatur na danym obrazku.

Wszystkie zdjęcia z kamery termowizyjnej pochodzą od TECH5.

Jakie środki ostrożności zachować podczas upałów?

Podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Powinieneś w tym czasie zachować szczególne środki ostrożności:

  • kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
  • wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
  • zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
  • unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
  • unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
  • spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
  • chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
  • nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
  • leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).

źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

foto z dawnego Rynku 1, 2, 3, 4, 7: NAC (koloryzacja Damian Biskup), foto 5 i 6: fotopolska.eu


17-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)