REKLAMA

“Cichy zabójca” w Błażowej! 4 osoby podtruły się czadem

BŁAŻOWA / PODKARPACIE. Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wróciło zagrożenie zatrucia czadem. Do takiego przypadku doszło po północy 5 stycznia w gminie Błażowa. Cztery osoby trafiły do szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Pamiętajmy, aby właściwie dbać o systemy grzewcze i wentylację pomieszczeń, co zwiększy nasze bezpieczeństwo.

czad_1

Foto: pixabay.com

We wtorek 5 stycznia po północy policjanci zostali zawiadomieni o podejrzeniu podtrucia się tlenkiem węgla, w jednym z domów na terenie gminy Błażowa.

Jak ustalili, cztery dorosłe osoby w swoim domu podtruły się tlenkiem węgla. To korzystająca z łazienki 40-letnia kobieta, jej teściowie, którzy w tym czasie weszli do pomieszczenia oraz udzielający im pomocy mąż. Mężczyzna zauważył, że domownicy, którzy byli w łazience stracili przytomność, wyciągnął ich wszystkich z pomieszczenia i wezwał pomoc. Sam również uległ podtruciu i chwilowo stracił świadomość.

Pomocy medycznej poszkodowanym udzieliła załoga pogotowia ratunkowego. Ratownicy i strażacy stwierdzili w domu podwyższony poziom tlenku węgla. Ostatecznie wszystkie cztery osoby przebywające w domu, zostały przewiezione do szpitali i hospitalizowanie.

Dom został zabezpieczony. Celem wyjaśnienia okoliczności zdarzenia na miejscu policjanci przeprowadzą oględziny z udziałem biegłych.

Policja przypomina, że tlenek węgla – czad jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku i silnie trującym gazem powstającym w procesie spalania. Nie ma zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Przypominamy, że źródłem czadu mogą być wadliwie podłączone lub niesprawne urządzenia grzewcze, niesprawne przewody kominowe, wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Jednak głównym powodem gromadzenia się czadu to źle działająca wentylacja.

Pamiętajmy! Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla: – zapewnijmy prawidłową wentylację pomieszczeń; – stosujmy drzwi i okna z funkcją mikrowentylacji; – nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych; – z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów instalacji kominowej, wentylacyjnej i urządzeń grzewczych; – nie spalajmy niczego w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach; – zainstalujmy czujniki czadu.

Źródło: KMP Rzeszów

05-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)