REKLAMA

Jutro PROTEST ROLNIKÓW! „Polska importuje zboże fatalnej jakości” (ZAPOWIEDŹ, WYWIADY)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Już jutro na trasie Kostarowce-Sanok zorganizowany zostanie protest rolników! Konwój ciągników przejedzie przez kilka miejscowości gminy Sanok i wjedzie na ul. Krakowską, by dojechać do Ronda Beksińskiego, gdzie zaprezentowane zostaną postulaty protestujących. Rolnicy sprzeciwiają się importowi technicznego zboża z Ukrainy. Jak mówią, produkt ten jest fatalny jakościowo, a robiony jest z niego między innymi chleb, który spożywamy na co dzień. Dodatkowo, jest o połowę tańszy, co skrzętnie wykorzystują duże firmy produkcyjne, de facto skazując polskiego rolnika na ogromne straty i brak możliwości zbilansowania rolniczej działalności. Zarówno na drogach gminy Sanok jak i na Dąbrówce spodziewane są duże utrudnienia w ruchu.

Sanocka odsłona ogólnopolskiego protestu

Trwa Ogólnopolski Protest Rolników którzy walczą o Polską Wieś i zdrową żywność dla Polaków sprzeciwiając się nieopłacalnej polityce importu zbóż i niezdrowych towarów żywieniowych zza wschodniej granicy oraz zachodniej unijnej polityce rolnej.

Sytuacja jest coraz gorsza, szczególnie od zeszłego roku, kiedy rozpoczął się import zbóż z Ukrainy. Importowane zboże i produkty żywnościowe są zwykle tańsze, ale jest to m.in. zboże niezdatne do spożycia. Niestety, niektóre firmy w naszym kraju skupiają się głównie na tym, aby wydać jak najmniej pieniędzy i kupić tańszy produkt. Mało tego! Import zbóż z Ukrainy to nie wsparcie ukraińskiego gospodarza, lecz m.in. zachodnioeuropejskich, amerykańskich i arabskich potężnych koncernów władających ukraińskimi gospodarstwami – mówi nam rolnik Czerteża, właściciel gospodarstwa rolnego Agrokar Czerteż, jeden z uczestników protestu.

Z Ukrainy sprowadzane są do Polski produkty rolne poddawane opryskom, z których w Polsce zrezygnowano 20 lat temu! – zaznacza Stanisław Fejdasz z Pisarowiec, główny organizator protestu w powiecie sanockim. – Gryka jest rośliną trudną do wyprodukowania. Na Ukrainie używa się Roundupu i gryka elegancko równo dojrzewa. To są praktyki szkodliwe dla naszego zdrowia – dodaje.

Zakaz importu na rynek polski i UE towarów w tym zbóż z Ukrainy oraz wprowadzenie ceł na te produkty to pierwszy i główny postulat rolników podczas ogólnopolskich demonstracji, których jedna z odsłon zaplanowana jest na wtorek 20 lutego w powiecie sanockim. Protest odbędzie się w godzinach od 10:00 do 14:00. Sytuacja ta może powodować utrudnienia w ruchu na ul. Krakowskiej w Sanoku, od Ronda im. Św. Andrzeja Boboli do Ronda im. Zdzisława Beksińskiego, ale także na drogach gminy Sanok, ponieważ przejazd rozpocznie się na pograniczu Czerteża i Kostarowiec i przejedzie przez Pisarowce, Sanoczek i Zabłotce.

Mieszkańcy powiatu sanockiego oraz kierowcy podróżujący drogami naszego powiatu muszą liczyć się z utrudnieniami.

grafika poglądowa

Musimy być świadomi tego, co jemy! Jak zaznaczają rolnicy, walczą oni nie tylko o przetrwanie własnych działalności i rolniczego sektora, ale przede wszystkim o zdrowie konsumentów.

Naszym celem jest obrona nie tylko polskiej rodzimej gospodarki rolnej, ale też rodaków – konsumentów. Fatalne jakościowo zboże z Ukrainy, tzw. zboże techniczne, zjada każdego dnia prawie każdy mieszkaniec naszego powiatu w bułkach, warzywach i innych produktach znanych nam w okolicy marketów z zagranicznym kapitałem – przekazuje w rozmowie z naszym reporterem rolnik z Czerteża.

Na tym polu mamy jeszcze dużo do zrobienia. Wprawdzie pojęcie PATRIOTYZMU KONSUMENCKIEGO kojarzy coraz więcej osób, ale mało kto stosuje się do tych zasad w życiu codziennym. – Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu sanockiego o wspieranie rolników. Rolnictwo to nie tylko wioski, ale także miasto. Jeśli rolnik zaprzestanie produkcji, to miasto nie będzie miało skąd wziąć podstawowych produktów. Alternatywą będzie import technicznego zboża z Ukrainy – mówi Stanisław Fejdasz, rolnik z Pisarowiec.

Mieszkańcy podsanockich wsi już nie raz udowodnili, że potrafią się zorganizować i zaprotestować w bardzo ważnych sprawach. Tak było podczas protestów przeciwko wchłonięciu ich miejscowości do miasta Sanoka, co ostatecznie zakończyło się spektakularnym sukcesem wiejskiej społeczności. Foto: archiwum eSanok.pl

„Szanujemy ziemię, jesteśmy do niej przywiązani!”

Protestujemy nie po to, aby utrudnić komukolwiek życie. Protestujemy po to, aby w Warszawie i w Brukseli zauważono sprzeciw społeczeństwa wobec nieodpowiedzialnych działań i nielogicznej polityki rolnej, również wobec tzw. zielonego ładu. Drodzy państwo, zarówno u nas w Czerteżu, jak i w okolicznych miejscowościach całej gminy wiejskiej Sanok, czy terenu powiatu sanockiego, my mieszkańcy wsi i gminy wiejskiej stanowimy silną jedność, prowadzimy znakomitą współpracę między gospodarstwami, mamy warunki rozwoju rolnictwa, młodych gospodarzy, ręce do pracy, dobre ziemie, a przede wszystkim sprzęt i chęci! Do sukcesu potrzebujemy jeszcze wsparcia społeczeństwa i mądrej krajowej polityki rolnej – podsumowuje rolnik z Czerteża.

Na koniec rolnicy podają przykłady związane z tym, jak przez ostatni czas zmieniła się rzeczywistość w naszym kraju. – Hodowla zwierząt przestaje być opłacalna w jakimkolwiek zakresie. Z kolei jeśli chodzi o maliny, to na chwilę obecną mamy ich tyle, że nie nie będzie po co ich w tym roku zrywać. Cena pszenicy spadła z 1200 na 600 zł. To aktualnie ogromne problemy, z którymi boryka się polski chłop – mówi nam Stanisław Fejdasz.

zdjęcie poglądowe, archiwum eSanok.pl

TRASA PROTESTU:

– Rolnicy ciągnikami zgromadzą się na pograniczu Czerteża Kostarowiec, Pisarowiec, Sanoczka, jest to skrzyżowanie DK28 z tzw. Drogą Miłości skąd około godziny 10.oo wyruszą, najpierw przez teren miejscowości Czerteż, Zabłotce-Tuchorz, w konwojach Drogą Krajową nr 28.

– Punktem pośrednim będzie Rondo Obwodnicy w Zabłotcach im Świętego Andrzeja Boboli ze Strachociny, stamtąd maszyny rolnicze skierują się ku wyjazdowi z obszaru Gminy Wiejskiej Sanok.

– Następnie rolnicy zjadą w kierunku Dąbrówki na Drogę Wojewódzką numer 886 i wjadą na teren miasta przejeżdżając ulicą całą długością czteropasmowej ulicy Krakowskiej oraz Rymanowskiej.

– Na koniec miejscem nawrotu będzie Rondo im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku, gdzie rolnicy zaprezentują publicznie postulaty w ten wyjątkowy sposób, a następnie ruszą w z w ramach dalszego manifestu w drogę powrotną na wieś, tam po ponownym okrążeniu Ronda w Zabłotcach odbędzie się ponowny objazd trasy.

Na powyższych odcinkach dróg mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym, zatem prosimy kierowców i podróżnych o cierpliwość i wyrozumiałość oraz stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy Policji i organizatorów.

Główne postulaty to:

ZAKAZ IMPORTU NA RYNEK POLSKI I UE TOWARÓW W TYM ZBÓŻ Z UKRAINY I WPROWADZENIE CEŁ NA TE PRODUKTY, ponieważ są one złej jakości pod względem spożywczym, ponadto w większości stanowią zysk dla globalnych koncernów a nie rolników Ukrainy, gdzie stosowane są niezdrowe środki chemiczne zakazane w Polsce.

ODEJŚCIE OD UNIJNEGO ZIELONEGO ŁADU I STWORZENIE NOWEJ WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ bez unijnych ograniczeń prawnych i utrudnień, odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego, ograniczenie dotacji dla fikcyjnych rolników nie prowadzących produkcji rolnej.

OGRANICZENIE BIUROKRACJI W ROLNICTWIE poprzez ułatwienie załatwiania wszelkiego rodzaju formalności związanych z prowadzeniem produkcji rolnej

WSPARCIE PROWADZENIA INWESTYCJI ROLNICZYCH NA OBSZARACH WIEJSKICH.

Wieś jest przede wszystkim miejscem pracy rolnika, w której chcemy produkować zdrową polską żywność bez skarg mieszkańców na budowle gospodarskie oraz prace polowe. Sprzeciw dyskryminacji wsi oraz poszanowanie znaczenia wsi i ich odrębności przez społeczności miejskie.

Zapraszamy serdecznie do wsparcia w ramach promowania patriotyzmu konsumenckiego, niezależności żywieniowej kraju, walki o Polskie Wsie, narodową gospodarkę i naszą ojczyznę.

– STOP NISZCZENIU POLSKIEJ WSI, – OD MYSZY DO CESARZA, KAŻDY ŻYJE Z GOSPODARZA, – NIE DLA IMPORTU ZBÓŻ Z UKRAINY, – UNIJNY ZIELONY ŁAD WPROWADZA.

źródło: Red., KPP Sanok, AgroKar Czerteż, fb


19-02-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)