REKLAMA

Książę William spotkał się z Terytorialsami (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W środę 22 marca 2023 r. wizytę w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie złożył Jego Królewska Wysokość, Książę Wilhelm. W spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył wicepremier Mariusz Błaszczak.

Następca brytyjskiego tronu spotkał się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” w Rzeszowie. Jego Królewską Wysokość Księcia Walii, przywitał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jestem dumny z tego, że w obecności Księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej. Szczególnie jestem wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich właśnie tu w województwie podkarpackim i lubelskim. A więc w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą. Wtedy kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy, polskie służby były wspierane właśnie przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni – podkreślił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Współpraca z polskim wojskiem w zakresie wzmacniania granicy z Białorusią trwa od grudnia 2021 r. , kiedy do Polski przybył pododdział wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii. Z kolei od czerwca 2022 r. w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre. Interoperacyjność polskich i brytyjskich żołnierzy budowana jest także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz poprzez zgrywanie żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami wojsk sojuszniczych, którzy stacjonują w Polsce.

Wizyta księcia Williama u żołnierzy w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stanowi podziękowanie złożone na ręce każdego z żołnierzy. Wsparcie udzielane uchodźcom przez podkarpackich Terytorialsów od początku inwazji Rosji na Ukrainę, jak również codzienna służba by wzmocnić odporność mieszkańców regionu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym spotkały się z wielkim uznaniem na świecie.

W Polsce obecnie przebywa ponad 400 żołnierzy ze Zjednoczonego Królestwa, w związku z koniecznością wsparcia wschodniej flanki w obliczu wojny w Ukrainie rozlokowani są na południowym-wschodzie Polski. Jednym z takich miejsc jest Rzeszów.

Dziękuję także za współpracę wojskową polsko-brytyjską, której przykłady można mnożyć. Ja wspomnę tylko o kilku, a więc o obecności żołnierzy brytyjskich w ramach natowskiego programu eFP w północno – wschodniej części naszego kraju. O obecności żołnierzy brytyjskich z oddziału inżynieryjnego. Jeszcze przed atakiem rosyjskim na Ukrainę, kiedy to Polska została zaatakowana z kierunku Białorusi – atakiem hybrydowym przy wykorzystaniu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki, wtedy wzmacniali granicę Polski żołnierze polscy, ale także i żołnierze brytyjscy. Dziękuję także za wsparcie, jeżeli chodzi o osłonę lotniska w Rzeszowie. Dlatego, że właśnie oddział brytyjski, złożony z żołnierzy, którzy obsługują sprzęt przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, system Sky Saber jest obecny właśnie tu w Rzeszowie. Strzegąc nieba nad Polską i zapewniając bezpieczeństwo przy wsparciu, jakiego wolny świat udziela broniącej się Ukrainie – zaznaczył wicepremier.

Wicepremier Mariusz Błaszczak i Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm podziękowali polskim i brytyjskim żołnierzom za ich służbę oraz umacnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Wasza Królewska Wysokość raz jeszcze dziękuję za owocną współpracę polsko-brytyjską. Jest ona jednym z wzorowych przykładów tego, jak można budować jedność państw wolnego świata. Serdecznie za to dziękuję – mówił wiceprezes Rady Ministrów.

tekst: ppor. Magdalena Mac, oficer prasowy 3 PBOT

zdjęcia: DWOT

źródło: materiały nadesłane


23-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)