REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. Liczne potrącenia pieszych. Policja apeluje

POWIAT RZESZOWSKI. Szybko zapadający i dłużej utrzymujący się mrok, gorsze warunki atmosferyczne powodują, że piesi są dla kierujących słabo widoczni. Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach. Przypominamy, że zarówno piesi jak i kierujący zbliżając się do przejścia mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Lekceważenie tego obowiązku może powodować niebezpieczne sytuacje. Tylko dzisiaj rano policjanci odnotowali trzy zdarzenia z udziałem pieszych.

ew

Kilkanaście minut po godz. 5 rano, na ul. Powstańców Warszawy, kierujący hondą 34-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, potrącił przechodzącego przez przejście 22-letniego mężczyznę.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem pieszego doszło około godz. 7.30 na ul. Okulickiego. Jak wstępnie ustalono, wyjeżdzający z parkingu, 56-letni kierowca opla, potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych starszą kobietę.

Kilkanaście minut później w Jasionce, doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem pieszego. Kierujący oplem, także na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrącił 18-latka.
Na szczęście żadne z tych zdarzeń nie okazało się tragiczne w skutkach, chociaż piesi zostali ranni i trafili do szpitala. Ich uczestnicy byli trzeźwi.

Ważnym elementem, który wpływa na bezpieczeństwo osób pieszych jest korzystanie przez nich z elementów odblaskowych. Zwiększają one znacząco widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie odpowiedniego manewru, kiedy dostrzeże osobę na drodze. Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków zarówno po zmierzchu, jak i wczesnym rankiem jest dla kierowcy mało widoczny. Przypominamy, że od zmroku do świtu, piesi poruszający się po drogach poza terenem zabudowanym obowiązani są nosić w miejscu widocznym odblaski. Jednak warto wyposażyć się w elementy odblaskowe i nosić je nawet w miejscach, gdzie nie wymagają tego obowiązujące przepisy.

Dążąc do ograniczenia liczby zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci z rzeszowskiej komendy, w ubiegłym tygodniu prowadzili działania prewencyjne pn. „Uwaga pieszy”. Na terenie gminy Głogów Małopolski, w rejonie lasu Bór Głogowski, wraz z funkcjonariuszami tamtejszego komisariatu oraz strażą miejską rozdawali elementy odblaskowe. Trafiły one do pieszych poruszających się nieoświetlonym odcinkiem drogi krajowej nr 9. Odblaski trafiły m.in. do grupy cudzoziemców, którzy tamtędy, często po zmroku i przed świtem, chodzą do pracy i nie zawsze mają świadomość obowiązku noszenia odblasków.

Podczas działań, policjanci wylegitymowali 22 pieszych i ujawnili 20 wykroczeń popełnianych przez nich. Były to przypadki przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Ujawnili też 26 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych. Wszystkie dotyczą przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

ew1

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo wchodzącemu na pasy.

Każdy pieszy powinien mieć też świadomość, że przed wejściem na przejście dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność. Fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu np. poprzez wejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

ew4

źródło: KMP Rzeszów

17-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)