REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. Święto osób z niepełnosprawnościami. „Rodzinna atmosfera. Czekamy na to cały rok!” (VIDEO)

POWIAT RZESZOWSKI. Święto osób z niepełnosprawnościami. „Rodzinna atmosfera. Czekamy na to cały rok!” (VIDEO)

POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Piękna sceneria amfitatru przy Zespole Szkół w Tyczynie towarzyszyła obchodom XXII Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego. W wydarzeniu wzięły udział setki mieszkańców, przede wszystkim niepełnosprawni wraz z rodzinami, a także działacze społeczni i samorządowi. Jak podkreślali organizatorzy, to wyjątkowa, coroczna impreza będąca formą zarówno zwrócenia uwagi na problemy niepełnosprawnych, jak również podziękowania za całoroczny trud pracy. To wielkie wspólne święto ludzi, którzy potrzebują pomocy, jak i tych, którzy tej pomocy starają się udzielić. Zapraszamy do obejrzenia NASZEJ RELACJI VIDEO.

XXII Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego

Niepełnosprawni, ich rodziny, działacze społeczni i samorządowi – setki osób brały udział w sobotę (28.09) w Tyczynie w obchodach 22. Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego. To wyjątkowa okazja do podziękowania za codzienny trud wkładany w działania na rzecz osób niepełnosprawnych, były okazje do rozmów i wspólnej zabawy.

Uroczyste spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Biskupa Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, zaś organizatorami byli: Rada i Zarząd Powiatu Rzeszowskiego, Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego oraz władze Tyczyna.

Czasami wystarczy nawet jedno spotkanie, by poczuć siłę wspólnoty. Państwo – przedstawiciele 14 gmin powiatu rzeszowskiego – przedstawiciele aglomeracji rzeszowskiej – spotykacie się już po raz 22. Przez te wszystkie lata stworzyliście jedną, silną społeczność. To powód do dumy i zadowolenia. Dzisiejszy dzień jest okazją, by przypomnieć, jak ważne jest budowanie społeczeństwa opartego na szacunku, tolerancji i wzajemnym wsparciu. Wydarzenie to zainicjowało realizację wielu przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych, co przełożyło się na realne zmiany w ich codziennym funkcjonowaniu. Jest dowodem na to, że działania podejmowane z sercem, potrafią otworzyć wiele drzwi – mówił, witając przybyłych uczestników, Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz, podkreślając, że tegoroczne obchody odbywają się w pięknej scenerii amfiteatru przy Zespole Szkół w Tyczynie, którego gruntowna przebudowa została właśnie zakończona, zaś zabytkowe obiekty w których mieści się placówka odzyskały dawny blask.

To wyjątkowa, coroczna impreza będąca formą zarówno zwrócenia uwagi na problemy niepełnosprawnych, ja również podziękowania za całoroczny trud pracy. To wielkie wspólne święto ludzi, którzy potrzebują pomocy, jak i tych, którzy tej pomocy starają się udzielić – mówiła z kolei Jolanta Pieczonka, Przewodnicząca Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego.

Tradycja obchodów Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego ma już niemal ćwierć wieku. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Powiatu Rzeszowskiego 28 grudnia 1999 roku, praktycznie na początku funkcjonowania samorządu powiatowego.

Pierwsze obchody Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego odbyły się w Hyżnem 21 maja 2000 roku. Zasada jest taka, że dni jedności każdego roku odbywają się w innej miejscowości. Ciągłość obchodów przerwana została tylko na czas pandemii, gdy niemożliwe było organizowanie imprez masowych.

Powiat Rzeszowski od początku swego istnienia wiele uwagi poświęca problemom osób niepełnosprawnych. W 2000 roku powołano do życia Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego, tworzony przez gminne stowarzyszenia zarejestrowane na terenie powiatu. Do jego zadań należy m.in. integracja środowiska lokalnego z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, realne wspieranie niepełnosprawnych w codziennym życiu i rehabilitacji, przełamywanie stereotypów.

Prowadzone od prawie 25 lat na terenie Powiatu Rzeszowskiego działania przynoszą wymierne efekty. Osoby niepełnosprawne mają coraz większy dostęp do rehabilitacji i zatrudnienia, mogą rozwijać swoje zainteresowania. Konkretnymi działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych było chociażby powstanie bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego albo utworzenie środowiskowych domów samopomocy. Na bieżąco likwidowane są także bariery architektoniczne, każda kolejna inwestycja jest realizowana również z myślą o ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych.

(s)

100_8
grafika poglądowa

tekst: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

01-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)