REKLAMA

Publikacja w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W Hołdzie Majorowi „Hubalowi”

Księga Pamiątkowa z budowy pomnika w Hołdzie Majorowi „Hubalowi” Henrykowi Dobrzańskiemu w Dobrej. Publikacja w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

„Nie umiera, kto żyje w pamięci narodu.”

Historia naszego kraju pokazuje, że „wolność to nie jest rzeczą daną nam na zawsze”. Trzeba o nią nieustannie się troszczyć i walczyć. „Wolność nie daje nieograniczonych przywilejów. Kto tak ją pojmuje, naraża wolność na śmiertelny cios” – mówił w jednym z kazań do Polaków św. Jan Paweł II – wielki papież […]

Pomniki pamięci narodowej, imienne tablice epitafijne czy płyty zbiorcze na nekropoliach wojennych to obiekty zawierające wieloaspektowy walor kulturotwórczy, możliwy do wykorzystania nie tylko dla budowania lokalnej tożsamości mieszkańców, ale również w zakresie turystyki. W związku z tym, ich budowa, sposób ich utrzymania i sprawowania opieki nad nimi, wpływa na wizerunek nie tylko danego miejsca, ale także gminy, a pośrednio województwa i kraju […] – pisze we wstępie autor publikacji – Robert Antoń, inicjator i koordynator projektu.

Cieszy, zatem fakt, iż dzięki patriotycznej i społecznej postawie społeczeństwa wsi Dobra, i wsparciu finansowym jej mieszkańców żyjących obecnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz współpracującym stowarzyszeniom udało się zrealizować projekt uczczenia pamięci postaci Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Oddano hołd żołnierzowi, bohaterowi walk o wolność i niepodległość Polski, patriocie, od 1915 roku żołnierzowi Legionów Polskich, oficerowi WP w wojnie z 1920 roku, oficerowi – kawalerzyście WP, sportowcowi i olimpijczykowi, uczestnikowi wojny obronnej we wrześniu 1939 roku oraz dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, walczącego z niemieckim najeźdźcą do 30 kwietnia 1940 roku, najdłużej walczącej regularnej formacji Wojska Polskiego na terenach II Rzeczpospolitej – w 80 rocznicę jego bohaterskiej śmierci…

80. rocznica bohaterskiej śmierci Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” stała się główną przesłanką do uczczenia pamięci Majora „Hubala” oraz oddania hołdu żołnierzowi, bohaterowi walk o wolność i niepodległość Polski, wielkiemu patriocie (…) Inną, równie ważną przesłanką do powstania projektu, była potrzeba edukacyjna – historyczno-patriotyczna, skierowana do młodych pokoleń mieszkańców Dobrej. Utworzenie miejsca spotkań i manifestacji patriotycznych wszystkich mieszkańców wsi Dobra (…)

Księga Pamiątkowa składa się z dwóch części – pierwszej historycznej, zawierającej zarys dziejów wsi Dobra, zapis historii rodu Dobrzyńskich, żyjących w niej od ponad VI wieków, historia jednej gałęzi rodu używającej przydomku „Hubal” oraz biografia majora Henryka Dobrzańskiego, legendarnego „Hubala”, którego przodkowie wywodzili się właśnie z Dobrej. Druga część Księgi to zapis działań Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dobra doprowadził realizację projektu do chwalebnego końca. To też zbiór dokumentów, jakie powstawały i towarzyszyły projektowi oraz pamiątkowych dyplomów otrzymanych z okazji uroczystego odsłonięcia pomnika, jakie miało miejsce 15 sierpnia 2020 roku oraz obszerna foto relacja z przebiegu tej niezwykle podniosłej i patriotycznej uroczystości.

Jest też Księga Pamiątkowa podziękowaniem wszystkim tym, którzy wzięli czynny udział w projekcie, darczyńcom z kraju oraz krajanom mieszkającym w USA i Kanadzie. Opublikowana w marcu 2021 roku, pieczołowicie przygotowana przez krośnieńskie Wydawnictwo RUTHENUS Rafała Barskiego Księga – stanowić ma również dowód idei, determinacji, pracy społecznej i na koniec satysfakcji z jej wykonania.

Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7530-727-6
Ilość stron: 160
Oprawa: twarda Wymiary: 29 x 21 cm.

materiały nadesłane

13-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)