REKLAMA

Stan wojenny. Bieszczady również walczyły o wolność

POLANA/BIESZCZADY. Dzisiaj obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. To polskie święto obchodzone jest corocznie 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku internowano wielu członków Solidarności. Tak było również w Bieszczadach. Przypominamy sylwetkę Franciszka Łysyganicza z Polany, który w strukturach Solidarności w Bieszczadach pełnił ważną rolę.

– Franciszek Łysyganicz (1937- 2011) był uczestnikiem protestów robotniczych w Poznaniu w 1956 roku i w Gdańsku w 1970 roku. W latach siedemdziesiątych przejął rodzinne gospodarstwo rolne w Polanie. Współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. W latach 1980-1981 współorganizował NSZZR „Solidarność Wiejska” w Bieszczadach, był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego „Solidarność Wiejska” w Ustrzykach Dolnych – czytamy w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej.

wujek3

Po legalizacji rolniczych związków zawodowych pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Region Bieszczady i wiceprzewodniczącego WKZ NSZZ RI „Solidarność” w Krośnie.

– W dniach od 13.12.1981 roku do 7.04.1982 roku był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach. Po zwolnieniu z internowania nawiązał współpracę z konspiracyjnymi strukturami rolniczej „Solidarności”. Z tego powodu był kontrolowany operacyjnie w latach 1981-1985 przez Wydział IV SB KWMO w Krośnie. Był też objęty zastrzeżeniem wyjazdów zagranicznych w latach 1982-1984 wniesionym przez Wydział IV SB KWMO w Krośnie – informuje IPN.

wujek decyzja

Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Odznaczenie to jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej.

AZS/WZ
Źródło: Zasoby IPN

Fot. Zasoby IPN/Wikipedia

 

13-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)