REKLAMA

Student Politechniki Rzeszowskiej opracowuje system skracający drogę startową w samolotach pasażerskich

RZESZÓW. Nad systemem, który skróci drogę startową samolotów pasażerskich pracuje obecnie Piotr Bieńkowski, student Politechniki Rzeszowskiej pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Projekt może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu samolotu.

Student Politechniki Rzeszowskiej opracowuje system skracający drogę startową w samolotach pasażerskich(1)

Smart TOGA to system opracowywany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej, który pozwala na automatyzację procedury startu samolotów pasażerskich.

– Od 4 lat latam na symulatorach, a obecnie je buduje. Pewnego dnia, pilot w dużej europejskiej linii opowiedział mi o problemie, jakim jest startowanie pełnym Boeingiem 737 z małych lotnisk w Grecji. To właśnie wtedy postanowiłem opracować system Smart TOGA, którego koncepcję przetestowałem na symulatorze – mówi Piotr Bieńkowski.

Projekt opracowany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej może zwiększyć bezpieczeństwo startu, skrócić jego drogę, wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. ludzkiego błędu i odciążyć pilotów w krytycznej fazie lotu.

Te czynności, które dotychczas wykonywał człowiek, mogą być zautomatyzowane dzięki systemowi Smart TOGA. Ponadto, moje rozwiązanie zwiększa dokładność ustawień niektórych parametrów, co jest jego dodatkowym atutem – tłumaczy Piotr Bieńkowski.

Systemem mogą być zainteresowane m.in. linie lotnicze oraz producenci samolotów i awioniki.

Smart TOGA został zaprezentowany podczas uroczystej inauguracji nowego budynku PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie.

Nasze nowe przestrzenie oraz ich wyposażenie umożliwiają realizację kreatywnych projektów studentów z Podkarpacia. Młodzi innowatorzy mogą korzystać z warsztatów, pracowni, przestrzeni coworkingowych oraz wsparcia specjalistów ds. prototypowania, druku 3D, mechaniki czy elektroniki – tłumaczy Wojciech Fiksa, ProtoLab Manager.  

Nowy budynek PCI ProtoLab to blisko 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy. Przestrzenie ProtoLabu są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 21:00.

źródło: materiały nadesłane

12-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)