REKLAMA

Uciekający przed wojną Ukraińcy znaleźli dach nad głową. Udostępniono 361 mieszkań (ZDJĘCIA)

POLSKA / PODKARPACIE. Zbrojna napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym tego roku spowodowała kryzys migracyjny na skalę międzynarodową. Miliony osób, głównie rodzin, kobiet i dzieci, uciekając przed działaniami wojennymi, opuściły swoje domy i, ratując życie swoje i swoich najbliższych, poszukiwały schronienia w krajach ościennych. Każdego dnia granicę ukraińsko-polską przekraczały dziesiątki tysięcy osób, dla których znalezienie bezpiecznego domu było jedyną gwarancją na przetrwanie najbliższych miesięcy, zapewnienie dzieciom dachu nad głową i rozpoczęcie życia w nowym miejscu. 

Od pierwszych dni wojny Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju rozpoczęła starania o to by Ukraińcy przybywający do Polski otrzymali bezpośrednią pomoc w postaci rzeczowej i finansowej. Błyskawicznie zorganizowano także wsparcie wolontariuszy, którzy dzień i noc przez kilka tygodni pomagali osobom docierającym do centrów pomocy na dworcach kolejowych i w innych miejscach zbiórek, organizowali ciepłe posiłki, czy udzielali informacji nowoprzybyłym. Jednak kluczowe okazało się zapewnienie rodzinom ukraińskim bezpiecznego schronienia. W kwietniu 2022 roku Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju rozpoczęła realizację jednego z największych w Polsce projektów pomocowych „Mieszkania dla Uchodźców”, w ramach którego przekazała bezpłatnie rodzinom ukraińskim 361 nowych mieszkań w Mińsku Mazowieckim, Dębicy i Krakowie. Celem projektu było zapewnienie godnych warunków osobom uciekającym przed wojną i w ten sposób umożliwienie im usamodzielnienia się i zintegrowania w nowym otoczeniu. Łączna wartość projektu przekroczyła 4,5 mln zł.

To działanie, aby było szybkie i skuteczne, wymagało włączenia wielu instytucji i organizacji, dlatego nasza Fundacja nawiązała współpracę w wojewodami, lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi, w celu wsparcia w naborze rodzin ukraińskich. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dostrzegli znaczenie tej inicjatywy i zaangażowali się w nasze działania – mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR.

Dzięki współpracy z firmami Amica, IKEA, KROSNO, oraz korzystając z własnych środków Fundacji, mieszkania zostały wyposażone w nowy sprzęt AGD, meble kuchenne i podstawowe „małe” wyposażenie. W ciągu 3 tygodni, przy zaangażowaniu rekordowej liczby 90 wolontariuszy z GK PFR, Polskich Kolei Linowych i firm WB Electronics oraz Q-modular, mieszkania zostały przygotowane do zamieszkania. 

Było to ogromne działanie organizacyjne i logistyczne, którego skala przerosła oczekiwania wszystkich zaangażowanych osób. Na szczęście każdy z nas doskonale wiedział, że pomaganie to czasami ogromna praca, która przy tak szczytnym celu pozwala mieć wielką satysfakcję – mówi Sebastian Zoła, Członek Zarządu Fundacji PFR.

W efekcie projektu, przekazano ponad 1200 osobom, głownie rodzinom i kobietom z dziećmi, gotowe do zamieszkania lokale, które otrzymali do bezpłatnego użytkowania na kilka miesięcy, aż do 30.09.2022. Fundacja, przez cały okres wspierała rodziny, udzielając im informacji o możliwościach podjęcia pracy i znalezienia nowego zakwaterowania. Po upływie najmu, dzięki współpracy z Wojewodą Małopolskim oraz Polskim Holdingiem Hotelowy wszyscy mieszkańcy, którzy nie byli w stanie się usamodzielnić, otrzymali możliwość bezpłatnego zakwaterowania w nowym miejscu.

To jednak nie był koniec projektu! Cały zakupiony sprzęt gospodarstwa domowego i meble, po zakończeniu wsparcia, został przewieziony i podarowany organizacjom udzielającym wsparcia Ukraińcom m.in. do Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej na wyposażenie schronienia dla uchodźców wewnętrznych, a pozostały sprzęt trafił do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, przytulisk dla bezdomnych, domów dziecka, łącznie było to 30 organizacji. W Krakowie były to między innymi Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Fundacja Zustricz, Punkt Socjalny Caritas w Brzegach, Schronisko młodzieżowe Oleandry, Schronisko dla bezdomnych kobiet Albertynki, Przytulisko dla bezdomnych mężczyzn, Fundacja Zmieniamy Niemożliwe. W okolicach Dębicy i Mińska Mazowieckiego Fundacja obdarowała Dom Dziecka „Hanka” w Dębicy, Dom Pomocy Społecznej im. Świętego Ojca Pio w Dębicy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jakubowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Niedziałce.

Projekt „Mieszkania dla Uchodźców” był unikatowy pod każdym względem. Stanowił jeden z największych projektów pomocowych zrealizowanych dotychczas w celu wsparcia rodzin ukraińskich przebywających w Polsce i pokazał, że empatia, determinacja i solidarność w działaniu mogą przynosić niezwykłe rezultaty.

Fundacja PFR

Fundacja PFR to organizacja non-profit powołana w 2018 roku przez Polski Fundusz Rozwoju. Została stworzona, aby wdrażać działania prowadzone w ramach odpowiedzialności społecznej spółki.

źródło: Fundacja PFR, tekst źródłowy: https://fundacjapfr.pl/aktualnosci-fundacja/mieszkania-dla-uchodzcow-najwieksze-dzialanie-pomocowe-fundacji-pfr-w-2022.html.


07-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)