REKLAMA

Zmiany na rynku pracy spowodowane COVID-19

Na zmiany zaobserwowane na rynku pracy w II kw. 2020 r. bez wątpienia kluczowy wpływ miała sytuacja związana z pandemią COVID-19. Specyficzny okres i ograniczenia związane z przemieszczeniem się, koniecznością zachowania dystansu społecznego, a także trudności w działalności wielu firm i gałęzi gospodarki wpłynęły też na zmiany obserwowane wewnątrz poszczególnych zbiorowości (w tym m.in. dla pracujących zwiększone absencje, częstsza praca z domu).

Wskaźnik niewykorzystanych potencjalnych zasobów pracy

Wskaźnik niewykorzystanych potencjalnych zasobów pracy obejmuje bezrobotnych oraz osoby znajdujące się na pograniczu pomiędzy pracą a bezrobociem oraz bezrobociem a biernością
zawodową.

Uwzględniane są tutaj osoby:
– bezrobotne,
– bierne zawodowo poszukujące pracy, ale nie gotowe do jej podjęcia,
– bierne zawodowo nieposzukujące pracy, ale gotowe do jej podjęcia,

– niepełnozatrudnione, przez co należy rozumieć osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu, które mogłyby i chcą pracować w większym wymiarze niż obecnie (tu liczy się przede wszystkim niewykorzystany czas, który osoby chciałyby przeznaczyć na pracę zawodową).

Dane zaprezentowano dla populacji w wieku 20-64 lata, tak jak prezentuje to Eurostat. Jak wspomniano powyżej, wskaźniki te nie są nowe, są publikowane przez Eurostat i GUS od wielu lat, ale w obecnej sytuacji mogą w większym stopniu przyczynić się do lepszego uchwycenia sytuacji na rynku pracy w okresie pandemii.

wykres_2

W II kwartale 2020 roku zbiorowość stanowiąca niewykorzystane potencjalne zasoby pracy liczyła łącznie 1056 tys. osób i w porównaniu z poprzednim kwartałem zwiększyła się o 67 tys. (tj. o 6,8%), a w stosunku do sytuacji sprzed roku wzrosła o 18 tys. (tj. 1,7%).

Oprócz bezrobotnych najliczniejszą grupę w omawianej zbiorowości stanowiły osoby bierne zawodowo nieposzukujące pracy, ale gotowe do jej podjęcia – w II kwartale 2020 było ich 328 tys. W tej populacji odnotowano również największy wzrost liczebności zarówno w stosunku do I kwartału br. (o 19,7%), jak i w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku (o 13,9%).

Nieco mniej liczną grupą były osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu, które mogłyby i chciałyby pracować w większym wymiarze niż obecnie – liczyła ona 135 tys. (136 tys. w kwartale 2020 r. i 157 tys. w II kwartale 2019 r.).

Indeks liczby wszystkich godzin faktycznie przepracowanych w głównym miejscu pracy

Punktem odniesienia dla indeksu liczby wszystkich godzin faktycznie przepracowanych w głównym miejscu pracy jest sytuacja z 2006 roku, czyli sprzed kryzysu gospodarczego z 2008  roku (2006=100). Na poziom całkowitej liczby faktycznie przepracowanych godzin wpływa łączna liczba osób pracujących oraz liczba godzin przepracowanych przez każdą z tych osób.

wykress

W II kwartale 2020 roku nastąpił bardzo gwałtowny spadek indeksu godzin faktycznie przepracowanych w głównym miejscu pracy, co pokazuje skalę zmian powstałych w wyniku pandemii COVID-19 na sytuację na rynku pracy, w tym przypadku w szczególności na sytuacje osób pracujących. W stosunku do wyjściowego punktu odniesienia (danych z 2006 roku) omawiany wskaźnik obniżył się o 4,9 p. proc., w porównaniu z I kwartałem br. zmniejszył się o 7,8 p. proc. a w odniesieniu do II kwartału 2019 r. spadł o 9,1 p. proc.

Źródło: GUS

Autor: Amelia Krupik

26-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)